Współpraca gospodarcza z Polską stała się powodem do optymizmu zauważa „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Niemiecki dziennik komentuje w ten sposób najnowsze dane o niemieckim handlu zagranicznym, z których wynika, że Polska stała się piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec i wyprzedziła w tym zestawieniu Wielką Brytanię.
Autor komentarza Swen Astheimer nie kryje swego zdumienia taką sytuacją, wskazując, że na przykład w sporze o gazociąg Nord Stream 2 oba sąsiadujące ze sobą kraje należą do przeciwległych obozów.
„To pokazuje, że dwustronne relacje gospodarcze funkcjonują obok krytycznej wobec Niemiec retoryki partii rządzącej PiS”
Autor zauważa, że o ile po rozszerzeniu UE o Polskę w 2004 roku niemieckie koncerny budowały po drugiej stronie granicy korzystne kosztowo zakłady, stanowiące „przedłużenie stołów warsztatowych” w Niemczech, teraz sytuacja się zmieniła.
„Około 5500 niemieckich inwestorów włączyło Polskę do rozbudowanych sieci, uwzględniających także prace nad badaniami i rozwojem. Największy kraj UE z Europy Środkowej i Wschodniej nadal oferuje duży potencjał”
Dodaje, że nie tylko Warszawa i Kraków stanową atrakcyjne lokalizacje sektora IT, a programiści z Polski są cenieni za granicą. „Zaś przebudowa polskiej gospodarki energetycznej jest ogromnym projektem z szansami także dla niemieckich firm” pisze komentator „FAZ”.
„Choć dialog polityczny bywa wyboisty, stosunki gospodarcze obu krajów dają powody do optymizmu”
W odrębnej relacji na temat opublikowanych przez Komisję Wschodnią Niemieckiej Gospodarki danych o wymianie handlowej Niemiec z Europą Środkową i Wschodnią „FAZ” zwraca uwagę, że wartość tej wymiany spadła w 2020 roku wskutek pandemii koronawirusa o 39 miliardów euro, czyli 8,4 procent – do 423 miliardów euro.
„Jednak dokładniejsze spojrzenie na wszystkie 29 krajów regionu pokazuje znaczne różnice” – pisze niemiecki dziennik, wskazując, że pomimo kryzysu wymiana z najważniejszym partnerem handlowym w regionie, Polską, pozostała niemal na stałym poziomie 123 miliardów euro. Wśród najważniejszych niemieckich partnerów handlowych Polska jest na piątym miejscu, za Chinami, Holandią, USA i Francją, a przed Włochami, Szwajcarią, Wielką Brytanią i Austrią.