Wzrosło znaczenie Polski jako partnera handlowego Niemiec

Współpraca gospodarcza z Polską stała się powodem do optymizmu zauważa „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Niemiecki dziennik komentuje w ten sposób najnowsze dane o niemieckim handlu zagranicznym, z których wynika, że Polska stała się piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec i wyprzedziła w tym zestawieniu Wielką Brytanię. 

Autor komentarza Swen Astheimer nie kryje swego zdumienia taką sytuacją, wskazując, że na przykład w sporze o gazociąg Nord Stream 2 oba sąsiadujące ze sobą kraje należą do przeciwległych obozów. 
 

„To pokazuje, że dwustronne relacje gospodarcze funkcjonują obok krytycznej wobec Niemiec retoryki partii rządzącej PiS”

ocenia dziennikarz „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Autor zauważa, że o ile po rozszerzeniu UE o Polskę w 2004 roku niemieckie koncerny budowały po drugiej stronie granicy korzystne kosztowo zakłady, stanowiące „przedłużenie stołów warsztatowych” w Niemczech, teraz sytuacja się zmieniła. 

„Około 5500 niemieckich inwestorów włączyło Polskę do rozbudowanych sieci, uwzględniających także prace nad badaniami i rozwojem. Największy kraj UE z Europy Środkowej i Wschodniej nadal oferuje duży potencjał” 

ocenia Astheimer.

Dodaje, że nie tylko Warszawa i Kraków stanową atrakcyjne lokalizacje sektora IT, a programiści z Polski są cenieni za granicą. „Zaś przebudowa polskiej gospodarki energetycznej jest ogromnym projektem z szansami także dla niemieckich firm” pisze komentator „FAZ”.

„Choć dialog polityczny bywa wyboisty, stosunki gospodarcze obu krajów dają powody do optymizmu” 

konkluduje.

W odrębnej relacji na temat opublikowanych przez Komisję Wschodnią Niemieckiej Gospodarki danych o wymianie handlowej Niemiec z Europą Środkową i Wschodnią „FAZ” zwraca uwagę, że wartość tej wymiany spadła w 2020 roku wskutek pandemii koronawirusa o 39 miliardów euro, czyli 8,4 procent – do 423 miliardów euro.

„Jednak dokładniejsze spojrzenie na wszystkie 29 krajów regionu pokazuje znaczne różnice” – pisze niemiecki dziennik, wskazując, że pomimo kryzysu wymiana z najważniejszym partnerem handlowym w regionie, Polską, pozostała niemal na stałym poziomie 123 miliardów euro. Wśród najważniejszych niemieckich partnerów handlowych Polska jest na piątym miejscu, za Chinami, Holandią, USA i Francją, a przed Włochami, Szwajcarią, Wielką Brytanią i Austrią.
 

Skomentuj artykuł: