W tegorocznej 24. edycji Międzynarodowego Kongresu ENVICON wziął udział Waldemar Buda, wiceminister w resorcie finansów, funduszy i polityki regionalnej. Mówił o Krajowym Planie Odbudowy.
Jego resort koordynuje prace nad Krajowym Planem Odbudowy (KPO), do którego ministerstwa oraz regiony zgłosiły niemal 1200 projektów. Już teraz wiadomo, że na projekty związane z klimatem w tym funduszu przewidziano co najmniej 37% dostępnych środków. W sumie z instrumentu Polska będzie miała do dyspozycji 57 mld euro, w tym 23 mld w formie dotacji.
- Intensywnie pracujemy nad kształtem Krajowego Planu Odbudowy. Identyfikujemy reformy, które będą podstawą zmian na rzecz odbudowy i odporności gospodarki. Następnie wspólnie wybierzemy projekty inwestycyjne, za pomocą których te reformy zostaną zrealizowane - mówił podczas wystąpienia na ENVICON wiceminister Buda.
Jak podkreślił, w zakresie środowiskowo-energetycznym istotne jest, aby wszystkie działania realizowane w ramach Krajowego Programu Odbudowy były spójne z ideą Europejskiego Zielonego Ładu, Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu i Polityką Ekologiczną Państwa do 2030 roku.
- Chcemy się skupić przede wszystkim na projektach dotyczących ochrony przeciwpowodziowej i retencji wody, transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym czy rozwoju energii odnawialnej i poprawie efektywności energetycznej - dodał wiceminister.