Z zamrożenia stawki na energie elektryczną skorzysta każdy Polak

W dobie globalnego kryzysu rząd wspiera Polaków i nie pozostawia ich samych sobie. Prezydent Andrzej Duda w ub. piątek podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej. 

Dzięki temu, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej, znakomita większość polskich rodzin nie odczuje wzrostu kosztów energii, które z powodu napaści Rosji na Ukrainę są bardzo wysokie w całej Europie. 
Gospodarstwa domowe nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kWh. Limit ten jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 r. Wyższy limit – do 2,6 tys. kWh – obejmie natomiast osoby z niepełnosprawnościami, a limit do 3 tys. kWh – rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Warto podkreślić, że na nowych przepisach skorzystają wszystkie gospodarstwa - bo jedynie nadwyżka ponad limit, odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. i 3 tys. kWh, będzie rozliczana zgodnie z nową taryfą wyznaczoną na 2023 r. Z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G), a na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld zł.
Wprowadzony zostanie też specjalny dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Rada Ministrów przyjęła też ustawę o zamrożeniu stawki za megawatogodzinę w wysokości 693 zł po przekroczeniu ustalonych limitów. - Wywołana przez Rosję wojna na terenie Ukrainy spowodowała gwałtowny wzrost cen nośników energii elektrycznej w całej Europie - podkreśla premier Mateusz Morawiecki. - Na bieżąco przygotowujemy kolejne instrumenty, które wspierają bezpieczeństwo polskich rodzin. Polska przedstawia najbardziej kompleksowy pakiet wsparcia przed kryzysem energetycznym - dodaje. Mrozimy

A oto przykładowe oszczędności dla obywateli wynikające z zamrożenia cen energii.

Emeryt

Senior zużywa średnio 1100 kWh rocznie. 

W 2022 r. jego rachunki będą wynosiły łącznie 771,1 zł. W przyszłym roku bez rządowego zamrożenia cen zapłaciłby 1690,7 zł. Po wprowadzeniu ustawy jego rachunki w 2023 r. pozostaną na tym samym poziomie co w tym roku. 

Młoda para

Dwie osoby zużywają rocznie 1600 kWh i mieszczą się w limicie zamrożenia stawki do 2000 kWh. 

Dzięki temu w następnym roku zupełnie nie odczują podwyżek cen za energię elektryczną. W 2023 r. zapłacą tyle samo co w 2022 r., czyli około 1121,6 zł.

Rodzice z jednym dzieckiem

W tym roku rodzina z dzieckiem zapłaci 1402 zł za prąd. Pomimo prognozy na 2023 r. w wysokości 3074 zł, ich przyszłoroczny rachunek wyniesie tyle samo co w 2022 r. 

Na zamrożeniu cen energii zaoszczędzą ponad 1600 zł. Trzyosobowe gospodarstwo domowe będzie miało również zamrożoną stawkę za energię elektryczną do 2000 kWh. 

Małżeństwo z dwójką dzieci

W 2022 r. rodzice z dwójką dzieci zapłacą około 1682 zł za energię elektryczną. W następnym roku 1832,8 zł – zamiast 3688,8 zł. Oszczędność czteroosobowej rodziny wyniesie zatem aż 1856 zł. 

Po przekroczeniu limitu ustalona została maksymalna stawka na poziomie 693 zł za 1000 kWh. Z zamrożenia stawki na energie elektryczną skorzysta każdy Polak.

Źródło

Skomentuj artykuł: