Zapasy gazu. Polska liderem w Europie

Polskie magazyny gazu pod koniec maja mają najwyższy w całej Europie stopień zapełnienia. Wynosi on niemal 95 proc., co przekłada się na ok. 3,25 mld m sześc. - wynika z danych, publikowanych przez europejskich operatorów magazynowania gazu.

Jak wynika z danych publikowanych na mocy rozporządzenia REMIT (rozporządzenia ws. integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii) średnia zapełnienia magazynów dla całej Unii Europejskiej wynosi niemal 46 proc., co przekłada się na niemal 48 mld m sześc. We wszystkich państwach europejskich, których dane są publikowane, czyli w UE, Serbii, Ukrainie i Wielkiej Brytanii magazyny są zatłaczane. Średnie tempo zatłaczania w ostatnich dniach jest na poziomie 0,5 mld m sześc. dziennie, przy czym maksymalna ilość gazu, jaką są w stanie przyjąć wszystkie magazyny w UE, jest dwukrotnie większa.

W magazynach w UE jest obecnie ok. 12 proc. rocznej konsumpcji państw Unii z 2020 r. Wskaźnik ten najwyższy jest na Łotwie, której zapasy stanowią 70 proc. rocznego zużycia z 2020 r. W przypadku Polski wskaźnik ten wynosi niecałe 14 proc., dla Niemiec niecałe 11,5 proc.

Próg 60 proc. zapełnienia - oprócz Hiszpanii i Portugalii, gdzie magazyny mają znacznie mniejsze znaczenie niż w reszcie UE - przekraczają jeszcze Czechy, gdzie aktualne zapasy przekładają się na niemal jedną czwartą rocznego zużycia gazu. 50 proc. zapełnienia przekracza jeszcze Francja, której zapasy to ponad 14 proc. rocznej krajowej konsumpcji.

Źródło

Skomentuj artykuł: