Zbliżają się wakacje. Więcej z nas zamierza wypoczywać

W tym roku więcej Polaków niż w 2020 r. planuje wyjazd na wakacje. 47 proc. chce spędzić urlop w Polsce - wynika z opublikowanego badania ARC Rynek i Opinia. Dodano, że co czwarty Polak w tym roku nie planuje wyjazdu na wakacje.

Niemal co trzecia ankietowana osoba przyznaje, że pandemia ma wpływ na tegoroczny wybór kierunku wypoczynku. Blisko połowa badanych jest również przekonana, że tegoroczne ceny wyjazdów wakacyjnych są wyższe niż przed pandemią koronawirusa. Prawie połowa, bo aż 47 proc. respondentów stwierdziła natomiast, że możliwość swobodnego podróżowania dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19 wpływa na ich decyzję na temat przyjęcia preparatu - czytamy w raporcie podsumowującym ankietę.

Z badania wynika, że w tym roku więcej Polaków niż w 2020 r. planuje wyjazd na wakacje - w ubiegłym roku ponad połowa, bo aż 54 proc. ankietowanych przyznała, że w ogóle nie wyjeżdżała na wakacje. Według ARC obecnie brak planów wyjazdowych deklaruje o połowę mniej badanych, 12 proc. ankietowanych osób zaś nie podjęło decyzji w tym temacie.
Urlop, zarówno w Polsce, jak i za granicą, częściej planują osoby z wyższym wykształceniem (22 proc.), z wyjazdów częściej rezygnują natomiast ankietowani z wykształceniem podstawowym jak i zawodowym (30 proc.).

W ankiecie stwierdzono, że 47 proc. Polaków planuje wakacje jedynie w Polsce, 18 proc. zaś w Polsce i za granicą, lub tylko za granicą. Odsetek osób, które łączą wybór kierunku wyjazdów z pandemią koronawirusa jest najwyższy w grupie respondentów w wieku od 25-34 lat (37 proc.), a także osób z wyższym wykształceniem (36 proc.).

34 proc. ankietowanych ocenia, że obecnie wyjazd za granicę jest skomplikowany. 30 proc. badanych natomiast jest zdania, że spędzenie w tym roku wakacji w Polsce jest bezpieczniejsze, niż wyjazd za granicę. Co piąty respondent obawia się dużych skupisk ludzi w hotelach i na lotniskach, a 22 proc. ankietowanych ocenia, że wyjazd za granicę wiąże się z ryzykiem ograniczeń, takich jak np. godzina policyjna, ograniczenia w przemieszczaniu się czy inne restrykcje związane z reżimem sanitarnym. 17 proc. badanych zadeklarowało, że nie decyduje się na wyjazd za granicę, gdyż obawia się zachorowania i leczenia w innym kraju.

Dodano, że co piąty respondent przyznaje, że nie ma żadnych obaw w związku z podróżami w dobie pandemii, a sama pandemia nie ma wpływu na wybór kierunku wakacyjnego.

11 proc. ankietowanych zadeklarowało, że tęskni za podróżowaniem, dlatego zamierza wyjechać w te wakacje za granicę niezależnie od wszelkich utrudnień.

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia w dniach od 19 do 25 maja 2021 r. na próbie 1029 osób reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania, wykształcenia oraz regionu.

Źródło

Skomentuj artykuł: