Transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa. Jest procesem trudnym. Robimy wszystko na co nas stać i więcej niż można - mówi wiceminister Marek Wesoły, który w zeszłym tygodniu objął stanowisko wiceministra aktywów państwowych.
Marek Wesoły w resorcie będzie zajmował się rozwojem przemysłu górniczego i hutniczego. Jest też pełnomocnikiem rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Wskazuje, że jedną z najważniejszych kwestii, jakimi będzie się zajmować w najbliższym czasie będzie ochrona polskiego górnictwa przed wprowadzeniem w życie unijnej dyrektywy dotyczącej ograniczenia emisji metanu.
- Zmiany zaproponowane przez Unię Europejską uderzają w polskie górnictwo. Zrobimy wszystko, by propozycje w tym kształcie nie weszły w życie – mówi wiceminister. Dodaje, że dyrektywa grozi tym, że w 2027 roku 9 kopalń Polskiej Grupy Górniczej może być zamkniętych z powodu wysokich kar, a w ciągu kolejnych 5 lat problem będą mieć też kopalnie JSW.
Wiceminister przypomina, że na tę sytuację zareagował już wicepremier Jacek Sasin, który zwrócił się w liście do polskich europosłów, by podczas prac nad dyrektywą metanową w Parlamencie Europejskim bronili interesu polskiego przemysłu górniczego, a tym samym niezależności energetycznej Polski. Obecnie polska energetyka oparta jest w 70% na węglu.
Drugą, ważną dla wiceministra sprawą są kwestie związane z notyfikacją przez Komisję Europejską programu pomocowego dla polskiego górnictwa, o którym mowa w Umowie Społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego. MAP negocjował ją przez wiele miesięcy ze związkami, jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie.
Trzeba zrobić wszystko, by ta sprawa została jak najszybciej zaakceptowana.. Jesteśmy tu w kontakcie z Komisją Europejską, ale będziemy zgłaszać pewne korekty, które wynikają z sytuacji powstałej po wybuchu konfliktu w Ukrainie
Przypomina, że wniosek notyfikacyjny został przekazany do Brukseli jeszcze przed wybuchem wojny.
Ważnym elementem aktywności nowego wiceministra będą też inwestycje w sektorze górniczym, które w krótkim okresie doprowadzą do większego wydobycia węgla w polskich kopalniach.
- Chcemy jak najwięcej wydobywać węgla polskiego, a jak najmniej importować z zagranicy. Chcemy ustabilizować rynek surowcowy. Zależy nam też by ceny energii mogły być jak najniższe – uzasadnia Marek Wesoły.
Zapowiada także działania zmierzające do konsolidacji i rozwoju przemysłu hutniczego.
- Aktualna sytuacja jasno pokazuje, że należy zainwestować także w branżę hutniczą. Będziemy szukać nowych rozwiązań. Planujemy budowę nowoczesnej, ekologicznej stalowni. Chcemy by Polska była silnym graczem w branży hutniczej – zapowiada wiceminister.