Zauważalny spadek zużycia energii elektrycznej, głównie z powodu ograniczenia produkcji przedsiębiorstw, nie wpływa na działalność operacyjną spółki - powiedziała PAP Wioletta Czemiel-Grzybowska, od kwietnia prezes PGE GiEK w Bełchatowie. Dodała, że spółka wytwarza energię elektryczną bez zakłóceń.
- Gwarantuję, że bez względu na to, jak będzie wyglądała sytuacja po pandemii, nasze jednostki wytwórcze będą realizowały potrzeby gospodarki i społeczeństwa w zakresie dostaw energii elektrycznej - podkreśliła prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Jak mówiła Wioletta Czemiel-Grzybowska, decyzjom gospodarczym, które podejmuje zarząd spółki, przyświeca - także teraz w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa - "niezmiennie misja gwarantowania bezpieczeństwa energetycznego Polski". Dodała, że władze spółki są odpowiedzialne za ochronę zdrowia i stabilną pracę blisko 15 tys. pracowników PGE GiEK i 9 tys. pracowników spółek nadzorowanych.
- To dla nas ogromna odpowiedzialność i na tych aspektach się skupiamy - powiedziała prezes.
Dodała, że spółka zapewnia pracownikom dostęp do środków ochrony bezpośredniej, m.in. środków dezynfekujących, maseczek, rękawiczek ochronnych i kombinezonów.
- Wprowadziliśmy w naszych zakładach pomiar temperatury oraz prowadzimy na bieżąco działania informacyjne w oparciu o dane przedstawiane przez administrację rządową, GIS i Ministerstwo Zdrowia - mówiła.
Na pytanie PAP, czy w związku z pandemią koronawirusa i zapaścią gospodarczą na świecie, jakiś sektor działalności przedsiębiorstwa jest zagrożony, odpowiedziała:
"Realizujemy ważne zadania dla polskiej gospodarki - jesteśmy gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski - tego oczekuje od nas rynek, akcjonariusze, nasi klienci i partnerzy biznesowi. Zauważalny spadek zużycia energii elektrycznej, głównie z powodu ograniczenia produkcji przedsiębiorstw gospodarczych, nie wpływa na naszą działalność operacyjną".
- Wytwarzamy energię elektryczną bez zakłóceń. Gwarantuję, że bez względu na to, jak będzie wyglądała sytuacja po pandemii, nasze jednostki wytwórcze będą realizowały potrzeby gospodarki i społeczeństwa w zakresie dostaw energii elektrycznej. Będziemy gotowi na wzrost gospodarczy, którego finalnie się spodziewamy i chcemy w tym aktywnie uczestniczyć
Jak mówiła, PGE GiEK działa w ramach Grupy Kapitałowej PGE.
- Decyzje, które podejmujemy, są zgodne z kierunkami rozwoju całej Grupy. Obraliśmy kierunek niskoemisyjny i wszystkie nasze działania są skoncentrowane na realizowaniu tego głównego założenia - powiedziała.
Przypomniała, że w ubiegłym roku do eksploatacji przekazane zostały nowe bloki konwencjonalne nr 5 i 6 w Elektrowni Opole, które są o ok. 25 proc. mniej emisyjne w stosunku do starszych bloków tej elektrowni. A zgodnie z aktualnym harmonogramem jeszcze w tym roku zakończona zostanie inwestycja budowy bloku energetycznego w Elektrowni Turów – ten blok będzie charakteryzował się emisją CO2 na poziomie ok. 0,9 t/MWh, czyli ok. 15 proc. niższą, niż obecnie funkcjonujące bloki w Turowie.
- Dzięki wysokim parametrom wytwarzania i zdecydowanie niższej emisyjności w porównaniu do starszych jednostek, nowe bloki konwencjonalne zastąpią w systemie energetycznym mniej efektywne jednostki węglowe - zaznaczyła Wioletta Czemiel-Grzybowska.
Dodała, że w styczniu 2020 r. podpisano umowę ws. budowy nowych mocy gazowych w Elektrowni Dolna Odra. Dwa bloki gazowo-parowe o mocy ok. 1400 MW będą w stanie zasilić w energię elektryczną blisko 1 milion gospodarstw domowych, a emisja CO2 będzie na poziomie poniżej 0,35 t/MWh.
- Decyzja o budowie jest także istotna z punktu widzenia Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, ponieważ Elektrownia Dolna Odra odgrywa ważną rolę jako główny producent systemowy dla północno-zachodniego regionu Polski. Pod koniec marca osiągnęliśmy ważny kamień milowy przy realizacji tej inwestycji podpisując z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej nowobudowanych jednostek wytwórczych - mówiła prezes.
Jak powiedziała, oprócz inwestycji w nowe bloki energetyczne, kontynuowany jest program dostosowania aktywów do unijnych tzw. konkluzji BAT (najlepszych dostępnych technik), czyli norm zanieczyszczenia powietrza dla zakładów energetycznych.
- Jesteśmy na końcowym etapie przystosowania elektrowni do wymogów obowiązujących od sierpnia przyszłego roku. W Grupie PGE trwa obecnie przegląd projektów inwestycyjnych, niebawem zostaną przedstawione jego wyniki, które będą jednocześnie wskazówką jeśli chodzi o dalszy kierunek rozwoju całej Grupy, w tym oczywiście i PGE GiEK - poinformowała.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna w Bełchatowie jest jedną ze spółek Grupy Kapitałowej największego przedsiębiorstwa elektroenergetycznego w Polsce, czyli Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). PGE GiEK jest liderem wydobycia węgla brunatnego w Polsce – ok. 87 proc. udziału w rynku tego surowca. Bełchatowska spółka wytwarza też ponad 36 proc. krajowej energii elektrycznej, co także stawia spółkę na pierwszym miejscu w tej branży.