120-letni dworzec w Szklarskiej Porębie po gruntownej modernizacji

Poddana renowacji elewacja, podkreślona nocą przez iluminację, a do tego na nowo zaadaptowane wnętrza spełniające najwyższe standardy obsługi podróżnych - zmodernizowany dworzec w Szklarskiej Porębie Górnej został otwarty dla podróżnych. 

Jak poinformowało ministerstwo infrastruktury to kolejny, po dworcu w Imbramowicach, obiekt w woj. dolnośląskim zmodernizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Dworzec Szklarska Poręba Górna to kluczowy obiekt infrastruktury pasażerskiej na linii Jelenia Góra - granica państwa. Powstał w 1902 r., a w 1919 został rozbudowany.

Obecna przebudowa dworca Szklarska Poręba Górna rozpoczęła się jesienią 2019 r. Renowacji poddano elewacje obiektów tworzących kompleks dworcowy wraz ze znajdującymi się na nich detalami architektonicznymi, które nocą są podświetlane. W dolnej części budynku głównego oczyszczono granitowy cokół, a w górnej położono drewnianą okładzinę nawiązującą do stylu górskiego charakterystycznego dla tego regionu. Pomiędzy nimi nałożono jasny, ryflowany tynk. Historyczne piękno odzyskały również parterowe części dworca. Ciekawostką jest również odnalezienie i odrestaurowanie starego napisu z dawną nazwą stacji.

Zmodernizowany dworzec kolejowy w Szklarskiej Porębie to dobry przykład połączenia historii z nowoczesnością. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców

powiedział  wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Dzięki przebudowie zabytkowy dworzec w Szklarskie Porębie Górnej odzyskał walory architektoniczne, stał się obiektem nowoczesnym i jednocześnie przyjaznym, również dla podróżnych o ograniczonej sprawności ruchowej. Dzięki współpracy z samorządem lokalnym na dworcu powstanie kino i sala wystawiennicza. Sprawi to, że dworzec stanie się również miejscem spotkań mieszkańców i turystów

mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.

Skomentuj artykuł: