Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości około 126 mln euro. Jego celem jest wsparcie sektora produkcji pszenicy i kukurydzy w kontekście wojny Rosji z Ukrainą - poinformował na Twitterze komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
"Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości około 126 mln euro (600 mln zł) mający na celu wsparcie sektora produkcji pszenicy i kukurydzy w kontekście wojny Rosji z Ukrainą" - napisał na Twitterze Janusz Wojciechowski.
"W ramach programu wsparcie będzie polegać na ograniczonej wysokości pomocy w formie dotacji bezpośrednich. Celem programu jest zaspokojenie potrzeb płynnościowych producentów pszenicy i kukurydzy, dotkniętych obecnym kryzysem geopolitycznym, a w szczególności masowym importem zboża z Ukrainy, który silnie wpłynął na polski krajowy rynek zbóż pszenicy i kukurydzy" - poinformowała Komisja Europejska w opublikowanym dzisiaj komunikacie. KE stwierdziła, że polski program jest "niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny", aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego.
Premier Mateusz Morawiecki przekazał w czwartek w Brukseli, po zakończeniu pierwszego dnia obrad szczytu UE, że Polska wnioskuje o większe środki z Unii Europejskiej na wsparcie sprzedaży ukraińskiego zboża. Morawiecki wskazał, że na razie dla Polski przeznaczono na ten cel mniej niż 200 mln zł. Jak ocenił, jest to kwota nieadekwatna.
"Żądamy więcej i będziemy żądać więcej, bo uważamy, że to jest problem, przy którym Unia Europejska musi nam dopomóc" - podkreślił premier.
W piątek w wykazie prac legislacyjnych rządu zamieszczono zapowiedź projektu pomocy dla rolników w postaci dofinansowania transportu pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich.
"Proponuje się aby stawki pomocy były zróżnicowane w zależności od odległości od portów nadbałtyckich i wynosiły za tonę pszenicy i kukurydzy przewiezionej z: województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego - 100 zł; województwa - lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego - 150 zł; województwa lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego - 200 zł" - poinformowano w wykazie.