Bobrowniki. 31 godzin oczekiwania tirów na odprawę

Do 31 godzin wzrósł czas oczekiwania na odprawę kierowców aut ciężarowych na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach - podała w czwartek rano podlaska Krajowa Administracja Skarbowa. W kolejce stoi 560 tirów.

Kolejka sięgająca, a obecnie już przekraczająca dobę oczekiwania, utrzymuje się w Bobrownikach od weekendu. W ciągu 12-godzinnej zmiany w nocy ze środy na czwartek po odprawie wyjechało na Białoruś 127 ciężarówek - podała KAS.

Od ponad siedmiu miesięcy Bobrowniki są jedynym w Podlaskiem drogowym przejściem granicznym obsługującym ruch towarowy z Białorusią. W listopadzie 2021 r., z powodu kryzysu migracyjnego, zawieszono do odwołania odprawy na sąsiednim przejściu w Kuźnicy.

Przez wiele tygodni na przejściu w Bobrownikach utrzymywały się długie, sięgające kilkudziesięciu kilometrów i nawet trzech dni oczekiwania, kolejki ciężarówek wyjeżdżających z Polski. Sytuację zmieniły najpierw ograniczenia związane z unijnym embargiem na towary, które mogłyby być wykorzystane do działań wojennych Rosji wobec Ukrainy, a później - wprowadzony w połowie kwietnia zakaz transportu drogowego na terytorium UE przez przewoźników z Rosji i Białorusi w ramach sankcji gospodarczych UE po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Ruch zmalał do tego stopnia, że przez kilka tygodni odbywał się praktycznie bez kolejek, jedynie w niektóre dni trzeba było poczekać na odprawę godzinę lub dwie. Od połowy maja czas oczekiwania ponownie zaczął się wydłużać i znowu pojawiły się dłuższe kolejki.

Źródło

Skomentuj artykuł: