Brexit: co się zmieni dla producentów rolnych po 1 stycznia 2021 r.

Wielka Brytania staje się dla polskich producentów i firm handlujących towarami rolniczymi i spożywczymi rynkiem, na który dostęp stanie się utrudniony nie tylko z powodu Covid-19, ale ceł, kontroli fitosanitarnych.

Od 1 stycznia 2021 roku kończy się okres przejściowy w relacjach z Wielką Brytanią. Oznacza to, że wymiana handlowa będzie się odbywała na zasadach dotyczących krajów trzecich. W dalszym ciągu trwają negocjacje pomiędzy Unią Europejską, a Wielka Brytanią. Dlatego też nie wszystkie rozwiązania i zasady są już znane.

A Wielka Brytania to nasz drugi partner handlowy po Niemczech. W okrasie styczeń - lipiec 2020 r. wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Wielkiej Brytanii osiągnęła poziom 1,9 mld euro co oznacza wzrost o 6 procent w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, i to pomimo trudności spowodowanych pandemią.

Właśnie z powodu pandemii ważny jest aspekt sanitarno-zdrowotny polskiej wymiany handlowej produktami rolniczymi. Główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka zwrócił uwagę, że zmieniają się zasady wymiany handlowej produktami pochodzenia zwierzęcego.

Zmiany nie wejdą od razu, ale będą wprowadzane stopniowo przez najbliższe 6 miesięcy, do lipca 2021 roku, ale już od 1 kwietnia 2021 r. będą obowiązywały świadectwa weterynaryjne

poinformował szef inspekcji weterynaryjnej.

Zwrócił jednocześnie uwagę na zmianę zasad dotyczącą zwierząt towarzyszących i prosił o śledzenie zmian w tym zakresie na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Zmiany dotyczą również wymiany handlowej produktami pochodzenia roślinnego.
W zakresie obrotu produktami pochodzenia roślinnego zmiany będą również wprowadzane stopniowo, w tym od 1 kwietnia 2021 r. większość owoców i warzyw będzie musiał posiadać świadectwa fitosanitarne, a od lipca dotyczyć to będzie większości produktów pochodzenia roślinnego.

Główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Andrzej Romaniuk podkreśla z kolei, że importowane produkty, które będą ujęte w wykazie znajdującym się w rozporządzeniu Ministra będą podlegały obowiązkowej kontroli jakości handlowej.

Importer będzie składał wniosek do właściwego inspektoratu wojewódzkiego wniosek o kontrolę jakości handlowej i po pozytywnym jej wyniku otrzyma decyzję o dopuszczeniu produktu do obrotu

powiedział inspektor Andrzej Romaniuk.

Poinformował ponadto, że obrót produktami ekologicznymi będzie się odbywał bez zmian do końca 2021 roku, natomiast produkty posiadające unijne oznakowanie geograficzne nie będą już miały ochrony unijnej. 

Przedstawiciel Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Paweł Wyszyński przypomniał, że rolą reprezentowanej przez niego instytucji jest wydawanie pozwoleń na przywóz i wywóz produktów rolno-spożywczych. 

Musimy pamiętać, że w nowej rzeczywistości konieczne będzie dokonywanie czynności celnych

podkreślił Paweł Wyszyński.
Źródło

Skomentuj artykuł: