Coraz mniej sprowadzanych aut do Polski

W 2022 Polacy sprowadzili mniej samochodów, za to za wyższą cenę - średnio ceny transportu aut wzrosły o 19%. Najchętniej sprowadzano samochody z Niemiec. Rok 2022 to też kolejny rok spadającego zainteresowania transportem aut z Wielkiej Brytanii. Udział tego kraju w zleceniach wyniósł zaledwie 2,5%, gdy tymczasem jeszcze 5 lat temu sięgał 14%. Więcej informacji na temat sprowadzania aut przez Polaków prezentuje najnowszy raport serwisu transportowego Clicktrans.

Raport Samochody 2022 oparty jest na danych z ponad 400 tys. zleceń na transport samochodów opublikowanych w serwisie Clicktrans w latach 2011-2022. To analiza najpopularniejszych kierunków, z których Polacy sprowadzają samochody, najchętniej sprowadzanych marek, a także średnich cen na poszczególnych trasach.

Duże wzrosty cen transportu samochodów

Dane Ministerstwa Finansów wskazują, że w roku 2022 sprowadzono do Polski mniej samochodów - w stosunku do roku 2021 jest to różnica aż 14%. Mimo mniejszej liczby sprowadzonych aut ich łączna wartość była zbliżona, co pokazuje duże wzrosty cen samochodów.

Według danych serwisu Clicktrans średnia cena sprowadzenia auta z zagranicy do Polski wzrosła o 19%. Za  transport samochodu średnio płaciliśmy 1791 zł (w roku 2021 - 1504 zł).
Ceny wzrosły na wszystkich popularnych kierunkach. Średnio płaciliśmy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych więcej za transport auta. Największy wzrost odnotowała Szwajcaria - import auta z tego kraju podrożał aż o 46,5%. Najmniej wzrosła cena sprowadzenia auta ze Szwecji (o 2%) i Danii (o 12,5%).

Niemcy liderem, spada zainteresowanie Wielką Brytanią

W 2022 roku najchętniej sprowadzano auta z Niemiec. Udział Niemiec w zleceniach na transport samochodów wynosił ponad 55%. Na drugim miejscu znalazła się Francja z udziałem w zleceniach na poziomie ponad 12%, a na trzecim Holandia z udziałem 7,5%.

Zdecydowanie spadło zainteresowanie sprowadzeniem samochodu z Wielkiej Brytanii, na miejscu której znalazła się w 2022 roku Szwecja. Udział Wielkiej Brytanii w zleceniach na transport aut spada już od kilku lat, a 2022 rok potwierdził ten trend. Udział Wielkiej Brytanii w zleceniach wyniósł zaledwie 2,5%.

-  Nie zaskakuje nas coraz niższy udział Wielkiej Brytanii w zleceniach na sprowadzenie samochodu. Znacznie sprawniej i bez dodatkowych formalności celnych można sprowadzić auto choćby zza naszej zachodniej granicy – mówi Michał Brzeziński, CEO Clicktrans

Volkswagen wciąż liderem

Najpopularniejszą marką sprowadzaną do Polski był podobnie jak rok wcześniej Volkswagen. Na podium znalazły się Audi i BMW, które odnotowały niewielkie wzrosty.

Raport Samochody 2022 to siódma edycja raportu przygotowywanego na podstawie zleceń zrealizowanych przez serwis Clicktrans. Powstał na podstawie ponad 400 tys. zleceń na transport samochodów opublikowanych na Clicktrans.pl w latach 2011-2021. Szczegółowe informacje, w tym wykresy i wnioski zostały zawarte w raporcie: https://clicktrans.pl/info/raport-samochody-2022

Clicktrans.pl to polski serwis łączący osoby i firmy poszukujące transportu z przewoźnikami. Portal działa od 2010 roku i rozwija się w całej Europie. Idea Clicktrans polega na połączeniu osób szukających transportu dużych przedmiotów z przewoźnikami jadącymi w tym samym kierunku.

Źródło

Skomentuj artykuł: