Czeska tarcza antyinflacyjna

Minister pracy i polityki społecznej Czech Martin Jureczka zapowiedział, że poprzez urzędy pracy można występować o dodatki mieszkaniowe zwiększone o równowartość od 185 do prawie 400 złotych. Pomoc ta ma częściowo zrekompensować rosnące koszty energii.

Jureczka poinformował o możliwości składania wniosków o pomoc, mimo iż nie przyjęto jeszcze stosownej ustawy, która musi zostać podpisana przez prezydenta. Zdaniem ministra środki będą dostępne, gdy tylko znowelizowane przez parlament prawo zostanie zatwierdzone przez szefa państwa.

Nowy centroprawicowy gabinet premiera Petra Fiali podwyższył dodatki rządowe na rok 2022 i zagwarantował sobie prawo do ich dalszego zwiększenia w ciągu roku.

Poprzedni rząd Andreja Babisza wprowadził pod koniec 2021 roku zerową stawkę VAT na energię elektryczną i gaz dla jej ostatecznych odbiorców. Izba Poselska nie przedłużyła tej regulacji na kolejny rok.

Jureczka zaapelował do Czechów, aby korzystali z oferowanego wsparcia i sprawdzali możliwości jego uzyskania w specjalnym internetowym kalkulatorze. Algorytm wylicza wysokość dodatków w zależności od liczby mieszkańców w danej nieruchomości i jej lokalizacji.

Ogólne wytyczne stanowią, że wsparcie należy się w sytuacji, gdy rodzina lub najemca przeznacza na pokrycie kosztów mieszkania, w tym energii, powyżej 30 proc dochodów, a w Pradze 35 - proc.

Jureczka podkreślił, że rząd rozszerzył kryterium, według którego można otrzymać wsparcie - prócz właścicieli mieszkań lub nieruchomości, mogą się o nie ubiegać podnajemcy oraz osoby mieszkające w domkach zarejestrowanych jako rekreacyjne.

Źródło

Skomentuj artykuł: