Czternastki do wypłaty. Ale uwaga na oszustów!

W czwartek pierwsi emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku. Kolejni seniorzy dodatkowe pieniądze otrzymają wraz z wrześniowym świadczeniem. W sumie czternastki trafią do około 9 mln osób.

Czternasta emerytura na rękę wyniesie 1217,98 zł. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.
- To kolejny przykład prowadzonej przez rząd Zjednoczonej Prawicy kompleksowej polityki wsparcia seniorów. W obecnej, trudnej sytuacji geopolitycznej, spowodowanej m.in. szantażem energetycznym Rosji, wzmacniamy rządowe wsparcie dla emerytów i rencistów. Zdajemy sobie sprawę, że teraz może być ono szczególnie potrzebne, stąd decyzja o wypłacie dodatkowego świadczenia - zaznacza minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
W sumie w ramach trzynastki i czternastki emeryci w tym roku otrzymają łącznie 2676,88 zł brutto. - To bardzo ważne wsparcie, które zasili finanse seniorów - dodała szefowa MRiPS.
W ZUS terminy wypłaty czternastek to 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15, 20 września.
W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc – otrzymają "czternastkę" w październiku.

"Czternastka" będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" dla niesamodzielnych.
 Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przestrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników ZUS i proponują załatwienie formalności związanych z 14. emeryturą. Zakład podkreśla, że czternastkę będzie wypłacać bez wniosku i nie trzeba składać do ZUS w tej sprawie żadnego pisma.
- Gdy tylko pojawiają się informacje o nowych świadczeniach od razu uaktywniają się oszuści, którzy oferują pomoc przy otrzymaniu pieniędzy, czy też podszywają się pod pracownika ZUS, by wzbudzić zaufanie i tym samym uzyskać dostęp do ważnych informacji, czy nawet do mieszkania, by następnie okraść seniora – informuje Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS woj. śląskiego. - Stąd apel o rozwagę, bo zbliża się termin wypłaty czternastej emerytury, co może być pretekstem do nieuczciwych praktyk na rzekome „złożenie wniosku o czternastkę” - dodaje. W tej sprawie pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych osób w domach i nie proponują płatnych usług. Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich i wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową lub z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie. -  Oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych powinny być sygnałem ostrzegawczym. Jeśli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości, to najlepiej powiadomić o tym policję i najbliższą placówkę ZUS - przekonują w ZUS.

Skomentuj artykuł: