Czy JPMorgan i Deutsche Bank czerpały korzyści z seksbiznesu Jeffreya Epsteina?

JPMorgan Chase i Deutsche Bank muszą stawić czoła procesom sądowym, w których oskarżane są o umożliwienie funkcjonowania biznesu seksualnego Jeffreya Epsteina. Decyzja amerykańskiego sędziego okręgowego Jeda Rakoffa na Manhattanie może narazić banki na dodatkowe szkody finansowe i wizerunkowe za utrzymanie Epsteina jako klienta, nawet po tym, jak zmarły finansista zarejestrowany już był jako przestępca seksualny.

W sześcioakapitowym nakazie Rakoff oświadczył, że JPMorgan musi stanąć w obliczu pozwu oskarżającego bank o brak ostrożności w sprawie wykorzystywania kobiet przez Epsteina.

Sędzia orzekł również, że oba banki muszą stawić czoła proponowanym pozwom zbiorowym kobiet, które twierdziły, że Epstein wykorzystywał je seksualnie. Dodał, że wyjaśni swoje rozumowanie w odpowiednim czasie.

Decyzja Rakoffa daje powodom szansę udowodnienia innego twierdzenia: że JPMorgan i Deutsche Bank (DB) świadomie skorzystały z zaangażowania w handel seksualny Epsteina. Kobiety mogą teraz również próbować wykazać, że banki dopuściły się zaniedbań i utrudniały egzekwowanie federalnego prawa przeciwko handlowi ludźmi.

Jak poinformował portal CNN rzeczniczka JPMorgan Trish Wexler i rzecznik Deutsche Bank Dylan Riddle odmówili komentarza na temat orzeczenia Rakoffa.

Brad Edwards, prawnik kobiet, poinformował, że odszkodowania w zaplanowanym na październik procesie obejmującym ponad 300 ofiar Epsteina mogą wynieść miliardy dolarów.

Epstein był klientem JPMorgan od 2000 do 2013 roku, a Deutsche Bank od 2013 do 2018 roku. Oba banki oświadczyły, że nie mają prawnego obowiązku ochrony kobiet przed Epsteinem i zaprzeczyły oskarżeniom, że wiedziały o jego nadużyciach.

Epstein zabił się w wieku 66 lat w celi więzienia na Manhattanie w sierpniu 2019 r., czekając na proces w sprawie handlu seksualnego. W 2008 roku przyznał się do oskarżenia o prostytucję w stanie Floryda, a później zarejestrował się jako przestępca seksualny.

Pozwy oskarżyły JPMorgan i Deutsche Bank o przymykanie oczu na nadużycia Epsteina, ponieważ był ważnym klientem, i o umożliwienie mu dokonywania licznych przelewów bankowych, aby dalej jego biznes funkcjonował.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: