Dowody osobiste z odciskami palców. Problemy rozwiązane, jest termin

O zmianach w wyglądzie dowodów osobistych mówiło się od miesięcy, ale na przeszkodzie we wcześniejszej realizacji projektu stanęły kwestie bezpieczeństwa, bo w nowym dokumencie pojawią się m.in. odciski naszych palców. Tym razem wszystko zostało dograne na przysłowiowy „ostatni guzik” i wyznaczono ostateczny termin, czyli początek listopada. Czasu niewiele, więc warto przypomnieć kluczowe informacje.

Temat nie jest nowy, bo dyskusja toczy się od dłuższego czasu, a już w kwietniu Sejm przyjął stosowną nowelizację dotyczącą dowodów osobistych. Z kolei prezydent Andrzej Duda w czerwcu podpisał ustawę – jej celem jest dostosowanie przepisów krajowych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych. 

Kluczowa zmiana polegać będzie na wprowadzeniu do dowodów drugiej cechy biometrycznej. Pierwsza to widniejący wizerunek twarzy, a nowością będą odciski dwóch palców w dokumentach w formatach cyfrowych. Wróci do warstwy graficznej również odwzorowany podpis posiadacza.

„Zarówno odciski palców, jak i podpis znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia (wyłączywszy osoby, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe)”

pisał w czerwcu serwis FilaryBiznesu.pl.

TUTAJ LINK
https://filarybiznesu.pl/zmiany-dotyczace-dowodow-osobistych-obowiazkowe-odciski-palcow/a10374

Początkowo nowe dokumenty miały się pojawić w portfelach Polaków jeszcze w trakcie wakacji, a wnioski składane od 2 sierpnia. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy urządzenia do pobierania odcisków palców gwarantują właściwą ochronę dany. Wykorzystując rekomendacje zgłoszone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, problem ostatecznie rozwiązano. 

„Sprzęt, który będzie wykorzystywany gwarantuje bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym będą czasowo gromadzone pobrane odciski oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych”

zapewniał Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak to zadanie będzie przeprowadzone w praktyce? Istotna zastrzeżenie - pomimo pojawienia się wkrótce nowych dowodów osobistych, nie będzie obowiązku wymieniania „starych”, które nadal są ważne. 

„Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność”

podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji. 

Odpowiedni sprzęt do pobierania odcisków palców, czyli niemal 7,5 tysiąca skanerów, trafił już do poszczególnych gmin. Obecnie trwają ostatnie testy związane z obsługą petentów. Urzędnicy otrzymają również ponad 300 mobilnych stacji, które umożliwią pobieranie odcisków linii papilarnych od osób, które nie mogą (np. z powodów zdrowotnych) osobiście stawić się w urzędzie. 

I najważniejsza informacja – wnioski o wydanie dowodów osobistych z drugą cechą biometryczną będzie można składać od poniedziałku 8 listopada. 

„Rozwiązania dotyczące nowych dowodów osobistych wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dowody będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia, ponieważ one będą składać odciski palców. Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców”

wyjaśniał sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker.

 Dodając: „Nowe rozwiązania pozwalają odpowiednio zabezpieczyć dowody osobiste w świecie, w którym bardzo wiele dokumentów jest fałszowanych. Taka sama procedura jest przy wydawaniu paszportów”.

Nowelizacja będzie miała też inne konsekwencje – konieczność pobrania przez urzędników odcisków palców uniemożliwi petentom składanie wniosków poprzez internet. Z oczywistych względów trzeba będzie zrobić to osobiście. Ten warunek nie dotyczy jedynie dzieci do 12 roku życia, bo od nich odciski nie będą pobierane.

To nie będą jedyne innowacje w wyglądzie naszych dowodów osobistych. Pojawi się chociażby oznaczenie państwa członkowskiego (np. PL), które będzie widoczne na tle flagi Unii Europejskiej.

Źródło

Skomentuj artykuł: