Drobiu w sklepie nie zabraknie? Krajowa Rada Drobiarstwa dba o ciągłość dostaw

W związku z epidemią koronawirusa branża drobiarska działa z zachowaniem szczególnej ostrożności, jednocześnie wypełniając zapotrzebowanie dystrybutorów i konsumentów na mięso i produkty drobiowe - poinformowała Krajowa Rada Drobiarstwa.

"Utrzymanie ciągłości pracy zakładów drobiarskich jest dla nas obecnie szczególnie istotne. Jako organizacja branżowa pragniemy zwrócić uwagę, że większość pracowników zakładów produkujących mięso i produkty drobiowe nie może przejść w tryb pracy zdalnej. Nie pozwala im na to charakter wykonywanej pracy. Zapewniamy jednak, że zakłady drobiarskie podjęły szereg działań profilaktycznych, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracy tych osób" 

napisała w oświadczeniu Krajowa Rada Drobiarstwa.

Krajowa Rada Drobiarstwa (Izba Gospodarcza) zaznacza, że kluczowa w branży drobiarskiej jest także dostępność pracowników produkcyjnych, bo to na nich spoczywa odpowiedzialność za zakłady i zapewnienie konsumentom żywności.

"Jako Krajowa Rada Drobiarstwa (Izba Gospodarcza) zapewniamy, że od lat w zakładach stosowane są najwyższe normy bezpieczeństwa przy produkcji mięsa drobiowego, dzięki czemu mamy pewność, że mięso i produkty drobiowe, które trafiają do sklepów są, jak zawsze, w pełni bezpieczne i spełniają najwyższe standardy" 

oświadczyła organizacja drobiarzy.

W ostatnich dniach obserwujemy wzrost cen. Jest on w pewnym zakresie wynikiem wzrostu kosztów materiałów i dodatkowych procedur bezpieczeństwa - wyjaśnia Krajowa Rada Drobiarstwa i dodaje, że klienci mogą dostrzec ponadto ograniczenie akcji promocji cenowych oferowanych przez dystrybutorów, "które często były krzywdzące dla producentów zmuszanych do sprzedaży swoich towarów poniżej kosztów produkcji".

Branża zwraca uwagę, że "obecna sytuacja pokazuje, jak ważnym jest posiadanie nowoczesnego, wydajnego sektora rolno spożywczego, którego istotnym elementem jest drobiarstwo, potrafiące sprawnie funkcjonować nawet w kryzysowych sytuacjach".

Polska jest największym producentem drobiu w Europie. Ponad 50 proc. całej ubiegłorocznej produkcji zostało skierowane na eksport. Dlatego dla wielu zakładów istotne jest utrzymanie możliwości wywozu drobiu samochodami ciężarowymi, przy zachowaniu wszystkich surowych wymogów dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa.

Krajowa Rada Drobiarstwa na bieżąco monitoruje sytuację w celu dostosowania swoich działań i zapewnienia najskuteczniejszej profilaktyki oraz bezpiecznych warunków (...) Zapewniamy, że produkty spożywcze, w tym mięso i produkty drobiowe, są całkowicie bezpieczne, a ich spożywanie nie zwiększa ryzyka zakażenia wirusem - napisano w oświadczeniu. 

Źródło

Skomentuj artykuł: