Drony pomogą w walce z koronawirusem

List intencyjny ws. wykorzystania dronów do walki z koronawirusem podpisany został w czwartek pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA. Dzięki współpracy pomiędzy instytucjami drony zostaną wykorzystane do transportu próbek medycznych.

List intencyjny pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA w sprawie wykorzystania dronów do transportu i walki z Covid-19 podpisano na konferencji prasowej zorganizowanej podczas wydarzenia Impact’20 Connected Edition driven by Metropolia GZM. W trakcie spotkania poruszane są m.in. tematy związane z gospodarką w okresie po koronawirusie.

Jak zaznaczył wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała, loty bezzałogowe stają się coraz ważniejsze i znajdują realne zastosowanie w służbie dla ratowania zdrowia ludzkiego.

"Już 29 kwietnia odbył się pierwszy lot z próbką krwi i pokazaliśmy w ten sposób, że nie tylko w warstwie teoretycznej, ale to już się dzieje. Można powiedzieć, że jutro zaczyna się dzisiaj"

powiedział Horała w wystąpieniu wideo pokazanym podczas konferencji prasowej.

Dodał, że podpisanie porozumienia pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a CSK MSWiA pozwoli na wykorzystanie tej nowej gałęzi transportu do zastosowań medycznych.

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski zaznaczył, że podpisanie listu intencyjnego to "przełomowy moment w historii lotnictwa".

"Dzisiaj w Europie jesteśmy liderami tworzenia środowiska dla bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki tej umowie będziemy mogli śmiało powiedzieć, że te próby, które wykonaliśmy na przełomie kwietnia i maja doprowadzą do sytuacji, gdzie będziemy wspólnie ratować nasze życie, nasze zdrowie"

powiedział.

Dodał, że umowa będzie prowadzić nie tylko do transportu próbek krwi, "ale to jest również przyszłość do stworzenia całego systemu transportu medycznego nie tylko w Warszawie, ale we wszystkich dużych miastach i na terenie całej Rzeczypospolitej".

Pełnomocniczka ministra infrastruktury ds. bezzałogowych statków powietrznych Małgorzata Darowska oceniła, że Polska jest "absolutnym liderem jeżeli chodzi o digitalizację przestrzeni powietrznej".

"Najpierw była infrastruktura i dzięki temu, że ta infrastruktura jest na tak doskonałym poziomie teraz możemy szybko zareagować na Covid i wspierać wdrażanie bezzałogowych statków powietrznych tam, gdzie są one najbardziej potrzebne"

powiedziała.

Dyrektor Szpitala CSK MSWiA prof. Waldemar Wierzba zaznaczył, że widzi bardzo szerokie zastosowanie dla tego typu inicjatywy.

"Jestem niezwykle zaszczycony, że CSK MSWiA jest w awangardzie wdrażania najnowocześniejszych rozwiązań w pomocy i podnoszenia jakości opieki zdrowotnej nad pacjentami, w tym dotkniętymi pandemią wirusa Sars-Cov-2"

podkreślił.


Z kolei prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson zaznaczył, że cieszy się, że przepisy prawne, które przygotował ULC wchodzą w życie i widać ich realne zastosowanie. Dodał, że operacje związane z transportem próbek do szpitala MSWiA, gdzie przygotowano lądowisko dla dronów, są w pełni bezpieczne.

Źródło

Skomentuj artykuł: