Wzrost akcji Tesli spowodował powrót jej właściciela na szczyt - informuje Bloomberg.
Elon Musk odzyskał pozycję najbogatszego człowieka na świecie po krótkiej utracie tego tytułu na rzecz Francuza Bernarda Arnaulta - donosi agencja informacyjna Bloomberg.
Bogactwo Muska zostało zwiększone przez prawie 70-procentowy wzrost ceny akcji Tesla Inc. w tym roku. Wszystko dlatego, że inwestorzy ponownie zaczęli wkładać pieniądze w bardziej ryzykowne akcje w obliczu oznak ożywienia gospodarczego i wolniejszej podwyżki stóp przez Rezerwę Federalną.
Spółka skorzystała również z większego popytu na swoje pojazdy elektryczne po obniżeniu cen kilku modeli.
Akcje Tesli wzrosły o 5,5 procent do 207,63 dolarów w Nowym Jorku w poniedziałek, zwiększając wartość netto majątku Muska do 187,1 miliardów dolarów, według Bloomberg Billionaires Index.
To przekracza 185,3 mld dolarów osobistej fortuny Arnaud, 73-letniego francuskiego potentata stojącego za producentem dób luksusowych LVMH.
Musk został wyparty ze szczytu indeksu bogactwa Bloomberga na ponad dwa miesiące po ostrym spadku w Tesli, gdzie jest szefem zarządu. Inwestorzy Tesli obawiali się bowiem, że poświęca on zbyt wiele uwagi Twitterowi, który nabył w październiku, i to w czasie, gdy ów producent samochodów elektrycznych stawiał czoła ostrej konkurencji w całej branży.
Ale - jak stwierdził w raporcie Tom Narayan, analityk RBC Capital Markets, obniżki cen Tesli zwiększyły popyt na pojazdy, a firma wciąż rozdaje karty na rynku samochodów elektrycznych.
"Uważamy, że istnieje silny popyt na produkt Tesli nawet w obliczu zwiększonej konkurencji w branży pojazdów elektrycznych" - napisał pan Narayan.
Musk założył w 2002 roku SpaceX, firmę świadczącą usługi lotów kosmicznych. W 2004 roku zainwestował na wczesnym etapie w producenta pojazdów elektrycznych Tesla Motors, Inc (obecnie Tesla, Inc). Został jej prezesem i architektem produktu, obejmując w 2008 roku stanowisko dyrektora generalnego. W 2006 roku pomógł stworzyć SolarCity, firmę zajmującą się energią słoneczną, która została później przejęta przez Teslę i stała się Tesla Energy. W 2015 roku był współzałożycielem OpenAI, firmy non-profit zajmującej się badaniami nad sztuczną inteligencją. W następnym roku współzałożył Neuralink - firmę neurotechnologiczną rozwijającą interfejsy mózg-komputer - oraz The Boring Company, firmę zajmującą się budową tuneli. Musk zaproponował również system szybkiego transportu vactrain podobny do hyperloop. W 2022 roku zakończyło się przejęcie przez Muska Twittera za 44 mld dolarów.
Musk wygłaszał kontrowersyjne wypowiedzi na temat polityki i technologii, szczególnie na Twitterze, i jest postacią dzielącą opinię publiczną. Był m.in. krytykowany za wygłaszanie nienaukowych i fałszywych stwierdzeń, w tym rozpowszechnianie dezinformacji na temat COVID-19. W 2018 roku amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała Muska za fałszywe tweety że zabezpieczył fundusze na prywatne przejęcie Tesli. Musk ustąpił ze stanowiska prezesa Tesli i zapłacił 20 milionów dolarów grzywny w ramach ugody z SEC.