Zamykanie rachunków bankowych za poglądy? Wszczęto dochodzenie ws. „debankingu”

Organ nadzorujący londyńskiego City twierdzi, że nie znalazł dowodów sugerujących, że konta bankowe polityków są zamykane głównie z powodu ich poglądów. Ustalenia Financial Conduct Authority (FCA) są następstwem sporu o groźby zamknięcia konta byłego lidera UKIP Nigela Farage'a.

Farage, który twierdził, że jego konto zostało zamknięte z powodu jego poglądów, powiedział BBC, że ustalenia były „całkowitym nonsensem”. 

FCA podtrzymało swoje ustalenia, ale poinformowało, że przeprowadzi dalsze dochodzenia. „Chociaż żaden bank, towarzystwo budowlane ani firma płatnicza nie zgłosiła nam, że zamknęła konta głównie z powodu czyichś poglądów politycznych, potrzebujemy dalszych prac, aby mieć pewność” - oznajmił szef FCA Nikhil Rathi.

Dochodzenie nadzorcze przeanalizowało dane z 34 banków i firm płatniczych obejmujące okres od czerwca 2022 r. do czerwca 2023 r.. Dokonano przeglądu wielu przypadków, w których poglądy polityczne lub inne opinie były cytowane jako powód zamknięcia konta. Ale w żadnym z przypadków nie był to główny powód, a najczęściej winne było zachowanie klientów, takie jak używanie „rasistowskiego języka skierowanego do personelu”.

Jednak organ nadzorujący przyznał, że jego ustalenia zostały „zebrane od firm w szybkim tempie” i zaznaczył, że będzie wykonywał „dalsze prace” w celu zweryfikowania danych.

Komentując raport, Farage nazwał wyniki dochodzenia „absolutnie farsą”. 

„Sugerowanie, że nikt nie zostanie pozbawiony banku za swoje poglądy polityczne, jest całkowitym nonsensem”, stwierdził, dodając, że były „dziesiątki” przykładów, gdzie to się stało.

FCA już przygotowywała się do zbadania kwestii tzw. „debankingu” przed kłótnią między Farage'em a NatWest, który jest właścicielem prywatnego banku Coutts. W zeszłym miesiącu kanclerz Jeremy Hunt wezwał regulatora do przyspieszenia dochodzenia w następstwie awantury. W liście do FCA poprosił o „pilne zbadanie”, czy zamykanie kont z powodów politycznych jest powszechne. Ministerstwo Skarbu ogłosiło również plany poddania brytyjskich banków surowszym przepisom dotyczącym zamykania rachunków klientów.

Źródło

Skomentuj artykuł: