Poza produkowaniem monet dla Narodowego Banku Polskiego, Mennica Polska wygrywa przetargi dla banków centralnych z całego globu, w tym z Zambii, Urugwaju, Tajlandii i Gwatemali - poinformowała spółka. Wskazała, że pierwsze zagraniczne zamówienie realizowano w 2006 r. dla Armenii.
Jak wskazała Mennica Polska w przekazanej informacji, przedsiębiorstwo jest jedną z najstarszych mennic na świecie. Jej głównym zadaniem jest produkcja monet obiegowych i kolekcjonerskich dla Narodowego Banku Polskiego, poza tym firma regularnie bierze udział w międzynarodowych przetargach na wybijanie monet dla krajów na wszystkich kontynentach.
Spółka wyjaśniła, że nie każde państwo na świecie ma swoją mennicę, w związku z tym musi współpracować z zagranicznymi podmiotami, w tym polskimi. "Aby wziąć udział w przetargu konieczne jest otrzymanie specjalnego zaproszenia do złożenia oferty - z takiego przywileju korzysta Mennica Polska, która jest w stanie wyprodukować monetę w każdej technologii dostępnej na rynku" - podkreśliła spółka.
Poinformowała, że od 2024 roku działa w Afryce. Tylko w tym roku wygrała przetargi dla: Zambii, Tanzanii, Kostaryki, Gwatemali i Dominikany, dla których będzie produkować monety obiegowe. Natomiast przetargi na produkcję monet kolekcjonerskich w tym roku mennica wygrała dla Urugwaju, Tanzanii i Mozambiku.
Firma podkreśliła, że wcześniej produkowała monety także dla państw Ameryki Południowej, np. Paragwaju, Boliwii i Kolumbii. W Europie współpracowała z Albanią, a w Azji m.in. z Armenią i Tajlandią. W Afryce realizowała zamówienia również dla Libanu.
"Pierwsze zagraniczne zlecenie dotyczące produkcji monet obiegowych zostało zrealizowane w 2006 roku dla Centralnego Banku Armenii"
- poinformowała.
Mennica Polska informuje, że wykorzystuje ponad sto technik produkcji monet, podczas gdy inne podmioty proponują od kilkunastu do kilkudziesięciu.
"Produkty Mennicy Polskiej, w tym monety o wartości przekraczającej ich nominał, są zamawiane przez klientów z całego świata (np. Kamerun, Fidżi, Nowa Zelandia, Szwajcaria czy Falklandy)" - dodała.
Mennica Polska wyjaśniła też jak przebiega proces stworzenia monety. Rozpoczyna się od stworzenia jej trójwymiarowego modelu, wykonanego tradycyjnie z gipsu lub przy użyciu odpowiedniego oprogramowania. "Po zaakceptowaniu modelu przez klienta i artystów, jest on skanowany i pomniejszany. Na tym etapie wkraczają grawerki, które tworzą stalowy prototyp monety" - doprecyzowano.
Następnie z prototypu wykonuje się stemple wykorzystywane do tłoczenia monet, które w kolejnym kroku są polerowane, aby uzyskać gładką powierzchnię. Niektóre detale monet mogą wymagać ręcznego wykończenia. Jak wskazała Mennica, ręczna praca stanowi około 20-30 proc. całego procesu produkcji.
Po wytłoczeniu monet za pomocą pras medalierskich o nacisku 800 ton następuje sprawdzenie każdej z nich, gdyż uszkodzone monety muszą zostać wycofane i zniszczone. Te, które normy jakości spełniają, są pakowane w saszetki lub rolki, aby trafić do worków zamykanych w skrzyniach. "Te z kolei są transportowane do portu, gdzie są ładowane na statki i wysyłane do różnych krajów na całym świecie" - wskazała Mennica.
Podkreśliła, że monety są zabezpieczone przez ubezpieczycieli, a skrzynie "zawierają nadajniki GPS, które umożliwiają śledzenie ich lokalizacji".
Mennica Polska jest spółką notowaną na GPW. Jest producentem i dystrybutorem produktów menniczych w kraju i na świecie. Grupa prowadzi też działalność w segmencie płatności elektronicznych, obejmującą obsługę systemów kart miejskich, sprzedaż biletów komunikacji miejskiej.