Polak wśród projektantów nowego Bugatti

Pracujący na Politechnice Krakowskiej inżynier wzornictwa przemysłowego Marek Pawłowicz należy do zespołu, który zaprojektował karoserię nowego auta Bugatti, nazwanego „Tourbillon” - pierwszej w historii tej marki hybrydy plug-in.

Ambicją konstruktorów było odzwierciedlenie najnowszych zdobyczy technologii motoryzacyjnej, jeśli chodzi o aerodynamikę i wymagania termodynamiczne. Bugatti Tourbillon jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną 445 km/h, a do 100 km rozpędza się w dwie sekundy.

W 30-osobowym zespole, który zaprojektował nadwozie pojazdu, jest pracownik i absolwent Politechniki Krakowskiej Marek Pawłowicz. Jego wkład obejmował pracę nad elementami karoserii znajdującymi się w okolicach silnika.

"Dostałem propozycję pracy w Bugatti, gdy jeszcze byłem na uczelni. To wyjątkowa szansa na zawodowy i naukowy rozwój, dlatego poprosiłem dziekana Wydziału Mechanicznego prof. Jerzego Sładka o urlop naukowy, którego mi udzielił. Jestem mu za to bardzo wdzięczny, bo dzięki temu od dwóch lat jestem tu, gdzie jestem, współuczestniczę w wyjątkowym projekcie"

 – zaznaczył cytowany w komunikacie uczelni Marek Pawłowicz. W Bugatti-Rimac pracuje on jako Digital Design Modeller, czyli projektant projektów cyfrowych.

Jak poinformowała PK, Bugatti Tourbillon napędzany jest nowym silnikiem V16 i elektrycznym układem napędowym wytwarzającym 1800 KM, z czego 1000 z samego silnika spalinowego i 800 KM z silników elektrycznych (dwa silniki elektryczne na przedniej osi elektrycznej i jeden silnik elektryczny zamontowany z tyłu osi). Według informacji uczelni cena rynkowa samochodu ma osiągnąć 3,8 miliona euro. Na razie do sprzedaży przeznaczonych ma zostać 250 egzemplarzy.

Źródło

Skomentuj artykuł: