Wynajem mieszkań może być dużo tańszy. Nawet o 24 procent

Nowy rok przyniósł wzrost liczby ofert na rynku najmu - według serwisu Otodom ich liczba zwiększyła się aż o 14%. Efektem tego jest stabilizacja stawek najmu, jednak nadal pozostają one na dość wysokim poziomie. Dla osób poszukujących mieszkań na wynajem, które łączą wysoki standard z atrakcyjną ceną, ciekawą opcją jest rozwijający się w Polsce najem instytucjonalny. Stawki najmu mieszkań w ofercie PFR Nieruchomości S.A są nawet o 24% niższe w porównaniu z aktualną średnią cen najmu na rynku.

Ceny mieszkań na wynajem ustabilizowały się na przełomie roku na dość wysokim poziomie. Według najnowszych danych Otodom za lokal poniżej 40 mkw w Katowicach oraz Poznaniu trzeba zapłacić miesięcznie niemal 2 tys. zł. W przypadku mieszkań o powierzchni od 40 do 60 mkw czynsz najmu wynosi natomiast odpowiednio 2340 zł i 2484 zł. Najdroższa pozostała Warszawa, w której za mieszkanie poniżej 40 mkw lokatorzy płacą średnio około 3 tys. zł miesięcznie, a czynsz najmu za największe lokale, powyżej 90 mkw, w stolicy wynosi natomiast średnio ponad 11300 zł.

Najem instytucjonalny konkuruje o lokatorów

Jednak osoby poszukujące mieszkania na wynajem nadal mogą znaleźć atrakcyjne oferty, korzystając między innymi z rosnącej liczby lokali dostępnych w ramach najmu instytucjonalnego. Decydując się na mieszkanie na osiedlu PFR Nieruchomości S.A przy ulicy Pułaskiego w Katowicach i wybierając mieszkanie od 60 do 90 mkw w styczniu br. można było zaoszczędzić niemal 10% w stosunku do średniej stawki najmu za lokal o takim metrażu (jak wynika z danych Otodom). W Krakowie, średnia stawka najmu lokalu poniżej 40 mkw w inwestycjach przy ulicy Drukarskiej oraz Polonijnej była w ofercie PFR Nieruchomości S.A aż o 17% niższa niż średnia rynkowa, co przekładało się co miesiąc na oszczędność w wysokości 402 zł. W przypadku porównania stawek średnich najmu mieszkań o powierzchni od 60 do 90 mkw w ramach inwestycji Powązkowskiej, przy Agorze, Powązkowskiej oraz Samochodowej i przy ulicy Drukarskiej w Krakowie, korzystając z oferty PFR Nieruchomości S.A można natomiast zyskać nawet około 1000 zł miesięcznie.

– Kiedy rozważamy opcje wynajmu mieszkania, warto zauważyć, że najem instytucjonalny oferuje znacznie więcej niż tylko dach nad głową. To nie tylko pewność stabilnych i rzetelnych warunków mieszkaniowych, ale także gwarancja wysokiego standardu, który obejmuje nie tylko sam lokal, ale także pełną obsługę najemców na każdym etapie. Co więcej, dzięki odpowiedniej skali działania, nasza oferta jest także konkurencyjna cenowo i w wielu miastach plasuje się poniżej średnich cen rynkowych – tłumaczy Anna Błaszczyk, członek zarządu PFR Nieruchomości.

Mieszkanie z dofinansowaniem

Dla części lokatorów wyjątkowo atrakcyjny może się także okazać wynajem mieszkania oferowanego przez PFR Nieruchomości S.A w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Są to lokale, które powstały z myślą o osobach, które posiadają zbyt wysokie dochody, by uzyskać mieszkanie komunalne lub socjalne, ale nie chcą lub nie mogą kupić własnej nieruchomości na kredyt. Dzięki wsparciu programu społecznego „Mieszkanie na Start” tacy lokatorzy objęci są dopłatami do czynszu, co sprawia, że realna stawka ich czynszu jest nawet o 40% niższa. Aktualnie, aż 55% mieszkańców takich lokali otrzymuje dopłatę w wysokości od 300 do 600 zł, a w przypadku kolejnych niemal 30% jest to kwota w wysokości ponad 600 zł. Jednocześnie, mając na uwadze dobro obecnych najemców, spółka zdecydowała się na „zamrożenie” stawek czynszu najmu do końca 2025 r. Oznacza to, że stawki pozostaną niezmienne pomimo inflacji.

O PFR Nieruchomości

PFR Nieruchomości S.A. dostarcza na polski rynek mieszkania na wynajem, w tym na wynajem z dojściem do własności. Spółka zrealizowała inwestycje mieszkaniowe o wartości blisko 3 miliardów złotych w 46 lokalizacjach w całej Polsce. Osiedla PFR Nieruchomości znajdują się zarówno w największych polskich miastach, w których zapotrzebowanie na mieszkania jest największe – w Krakowie, Katowicach czy w Gdyni oraz mniejszych samorządach, w których nie było oferty stabilnego, długoterminowego najmu - jak Świdnik, Radom, Dębica czy Łowicz.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: