Firma prowadzona bez wizyt w urzędzie? Przyda się „profil przedsiębiorcy”

Przedsiębiorcy stopniowo odchodzą od załatwiania formalności w formie papierowej, a oferta jest coraz bogatsza. Bo sprawy przeprowadzane elektronicznie, to oszczędność czasu i pieniędzy. Dlatego warto przybliżyć serwis Biznes.gov.pl, który skierowany jest właśnie do właścicieli firm – ma im pomóc w prowadzeniu działalności gospodarczej. 

Systematycznie pojawiają się nowe rozwiązania, które usprawniają funkcjonowanie firm, a także komunikację pomiędzy przedsiębiorcami, czy składanie rozmaitych dokumentów w urzędach.

Dziennikarze FilaryBiznesu.pl wielokrotnie informowali chociażby o e-fakturach.

Czytaj więcej w tym temacie

Natomiast niedawno pojawiła się informacja, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje całkowite wyeliminowanie możliwości składania w formie papierowej wniosków o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Powód jest dość prozaiczny.

W czasie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa przedsiębiorcy mieli utrudniony dostęp do urzędów i niejako zostali przymuszeni do funkcjonowania online. Ponieważ szybko dostrzegli korzyści z tego płynące, np. uniknięcie kolejek, a więc oszczędność czasu, to pozostali przy tym sposobie załatwiania spraw. I nie ma żadnych wątpliwości – elektronizacja usług publicznych będzie się rozszerzała.

Dla przysłowiowego Kowalskiego już dawno temu stworzono aplikacje pozwalające elektronicznie załatwiać ważne sprawy, m.in. składać w urzędach rozmaite dokumenty, a profil zaufany i „cyfrowy portfel” Mobywatel cieszy się coraz większą popularnością. 

Funkcjonuje także serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy, który można znaleźć pod adresem https://www.biznes.gov.pl/pl Można tam znaleźć całą gamę porad dla osób, które już prowadzą działalność gospodarczą, albo dopiero planują zarejestrowanie firmy.

Jest też wyszukiwarka CEIDG pozwalająca znaleźć dane dotyczące jakiejś spółki. 

 

Można również szybko załatwić formalności, które dotychczas zajmowały mnóstwo czasu, chociażby zmienić dane swojej firmy w CEIDG. 

Składając wniosek o zmianę danych w CEIDG, możesz:

 •     edytować dane wpisu
 •     zawiesić działalność
 •     wznowić działalność
 •     zakończyć działalność.

Wraz z wnioskiem możesz wysłać dokumenty do ZUS/KRUS i urzędu skarbowego. Wniosek wypełnisz przy pomocy kreatora podzielonego na kroki.
Wniosek podpiszesz:

 • Profilem Zaufanym
 • podpisem kwalifikowanym.

„Biznes.gov.pl to serwis przeznaczony dla osób zamierzających rozpocząć i prowadzących działalność gospodarczą. Celem portalu jest pomoc w realizacji spraw związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności oraz uproszczenie formalności niezbędnych do założenia i prowadzenia firmy”

– podkreślają administratorzy strony.

Główne trzy filary to:

 • usługi, które pomagają przedsiębiorcom realizować sprawy przez internet;
 • aktualne treści o obowiązujących przepisach prawa, wymaganych procedurach i formalnościach związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce oraz Unii Europejskiej;
 • Centrum Pomocy Przedsiębiorcy, czyli eksperci którzy odpowiadają na pytania dotyczące prowadzenia firmy. 

„Za pomocą serwisu osoby prowadzące firmę mogą składać wnioski do instytucji państwowych drogą elektroniczną, oszczędzając przy tym czas i pieniądze. Serwis łączy w sobie wiele usług i funkcji, nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla administracji. Informacje na portalu Biznes.gov.pl są dostępne w języku polskim i angielskim”

- czytamy.

Przede wszystkim jednak znajdziemy też „konto przedsiębiorcy”. Na czym polega?, jakie daje korzyści?, kto może z niego skorzystać? – szczegółowe informacje można znaleźć na stronie (KLIKNIJ TUTAJ), ale kluczowa to usługi on-line dla firm w jednym miejscu.

„Konto Przedsiębiorcy - czyli konto użytkownika w serwisie Biznes.gov.pl, to proste i wygodne narzędzie do załatwiania spraw urzędowych przez internet” – zapewniają pomysłodawcy dodając, że zalogowany użytkownik zyskuje dostęp do ponad 300 e-usług, za które odpowiadają różne instytucje publiczne. – „Konto Przedsiębiorcy to także twoja elektroniczna skrzynka do kontaktu z urzędami”.

Moduł e-usług połączony z Kontem Przedsiębiorcy:

 •     zapewnia, że wyślesz pismo na formularzu właściwym dla danej procedury
 •     zbiera dane i załączniki wymagane przez urząd (kreator „krok po kroku”)
 •     zapewnia automatyczne wypełnianie wniosku danymi zapisanymi w systemie
 •     umożliwia elektroniczne podpisanie wniosku profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym
 •     po kliknięciu przycisku „Wyślij” wysyła dokument na elektroniczną skrzynkę podawczą właściwego urzędu na ePUAP
 •     przesyła urzędowe poświadczenie odbioru (UPO) i automatycznie umieszcza je w Koncie Przedsiębiorcy
 •     umieszcza odpowiedź od urzędu (decyzję, wezwanie do uzupełnienia) w Koncie Przedsiębiorcy
 •     wskazuje termin realizacji i przebieg (status) sprawy oraz umożliwia przypisanie pisma/odpowiedzi urzędu do właściwej sprawy

Oczywiście, konto na Biznes.gov.pl jest bezpłatne.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: