Firmy IT odporne na pandemię

Z raportu przygotowywanego przez związek pracodawców z sektora IT SoDA (Software Development Association Poland) wynika, że mimo pandemii aż 70 proc. polskich firm z tej branży ma bardzo dobre nastawienie do przyszłości. Jedna trzecia ankietowanych zaznacza, że skutki pandemii COVID-19 miały pozytywny wpływ na rozwój ich biznesu.

Badania te potwierdzają dane gospodarcze. Mimo pandemii wielkie koncerny z branży IT realizują kolejne inwestycje w Polsce. - Staliśmy się europejskim centrum usług dla biznesu w obszarze księgowości, finansów, kadr czy e-commerce - podkreśla Adrian Ostrowski, analityk finansowy. Wzrostowi zapotrzebowania na usługi programistyczne towarzyszy wzrost popytu na specjalistów w tej dziedzinie. Jak wynika z raportu związku SoDA aż 60 proc. badanych firm od początku pandemii zwiększyła ogólne zatrudnienie, a prawie 80 proc. planuje w tym roku dalsze powiększenie swoich zespołów. Amerykański instytut Gartner zapowiada dobry rok dla sektora IT. Według prognoz ekspertów, w 2021 rynek urośnie o 6,2 proc. - Gdy w gospodarce zacznie panować większy optymizm, firmy powrócą do swoich pierwotnych planów inwestycyjnych. Według naszych prognoz, projekty cyfrowe będą istotne, dlatego pojawi się więcej środków na digitalizację - mówi John-David Lovelock, wiceprezes ds. badań w Gartnerze. Według amerykańskich ekspertów, w tym roku wszystkie analizowane segmenty IT wrócą na ścieżkę wzrostu. Najwyższe tempo wzrostu eksperci Gartnera wróżą segmentowi oprogramowania dla biznesu. Nakłady na zaawansowane systemy IT, takie jak np. systemy klasy ERP, będą na poziomie 8,8 proc. Na biznesowy software popyt będzie największy. Eksperci instytutu Gartnera przewidują, że w 2022 r. wydatki na systemy IT będą rosły jeszcze szybciej niż w 2021 i osiągną wartość dwucyfrową - 10,2 proc. Software dla biznesu ma być lokomotywą dla całego rynku technologii informatycznych. Według ekspertów w pierwszych latach po pandemii przedsiębiorstwa, żeby dopasować się do nowych realiów, będą musiały znacząco przyspieszyć plany cyfrowej transformacji. To, co kiedyś zajmowało pięć lat, zostanie skrócone do dwóch. Same tylko wydatki na IT związane z pracą zdalną wrosną o 4,9 proc. w stosunku do 2020 roku. W br. dobrą dynamikę wzrostu notuje też rynek urządzeń i Data Center. Zdaniem ekspertów z USA, ten pierwszy urośnie aż o 8 proc., drugi o 6,2 proc. Zdaniem Gartnera wydatki na narzędzia i osprzęt zanotują największe odbicie, wyniesie ono ponad 16 punktów procentowych. Zdaniem instytutu Gartnera, w br. rynek IT wart będzie 3,922 bln dol, a w 2022 r. wydatki zamkną się w kwocie 4,104 bln dol. To wszystko śwwietne prognozy dla polskich informatyków. Możemy pochwalić się, że m.in. dzięki staraniom SoDA, rozszerzono o kolejne kraje, pierwotnie dedykowany programistom z Białorusi, program Polish Business Harbor - – mówi Paweł Pustelnik ze związku SoDA. – Duży potencjał dostrzegamy w działaniach związanych z cyfryzacją Unii Europejskiej. Angażujemy się w krajowy etap opracowywania założeń programów, które mają stać się fundamentem po pandemicznej odbudowy europejskiej gospodarki, tak by firmy IT w UE mogły w jak największym stopniu uczestniczyć w unowocześnianiu gospodarek – dodaje.

Od jesieni 2020 r. SoDA współpracuje z Microsoft, w zakresie szkolenia swoich pracowników w obszarze kompetencji związanych z usługami chmurowymi, co jest związane z partnerstwem amerykańskiego koncernu z polską Chmurą Krajową. Obejmuje ono kompleksowy plan inwestycyjny o wartości 1 miliarda dolarów, którego celem jest przyspieszenie innowacji i cyfrowej transformacji na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej.

Źródło

Skomentuj artykuł: