Francuzi chcą budować „małą” energetykę jądrową w Polsce

Firmy EDF i Respect Energy, w obecności Frédérica Billet, ambasadora Francji w Polsce, ogłosiły podpisanie umowy o współpracy w zakresie rozwoju projektów energetyki jądrowej w Polsce w oparciu o technologię SMR NUWARD w określonych lokalizacjach.

Umowa ta stanowi także potwierdzenie dużego zainteresowania technologią SMR NUWARD, którą wybrała Respect Energy. EDF i Respect Energy rozpoczną wspólnie proces oceny określonych nowych (greenfield) lokalizacji i będą kontynuować prace nad uszczegółowieniem biznesplanów i finansowania tego przedsięwzięcia.

EDF to największy operator jądrowy na świecie, odpowiedzialny za rozwój technologii SMR NUWARD. Z kolei Respect Energy to wiodący europejski operator i sprzedawca energii odnawialnej z siedzibą w Polsce. Europejskie rozwiązanie SMR NUWARD stanowi uzupełnienie oferty EDF budowy reaktorów EPR dla Polski.

EDF potwierdził niedawno swoją ofertę opartą na technologii EPR, mającą na celu wsparcie ambicji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, zakładającego stworzenie mocy do 9 GWe energii jądrowej do 2043 r. Dzięki wielkoskalowym reaktorom z rodziny EPR uzupełnionym o mały reaktor modułowy SMR NUWARD, EDF posiada kompletną europejską ofertę, która pomoże zdekarbonizować polską gospodarkę i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Jak zaznaczył Vakisasai Ramany, wiceprezes EDF odpowiedzialny za rozwój międzynarodowych projektów jądrowych: - Łączymy siły z Respect Energy, europejskim graczem na rynku energetycznym z siedzibą w Polsce, specjalizującym się w projektach związanych z zieloną energią. Dzięki tej umowie o współpracy ruszamy z pierwszym europejskim projektem SMR w Polsce, przyczyniając się do zapewnienia Polsce suwerenności energetycznej i przejścia na niskoemisyjne, zrównoważone środki produkcji energii elektrycznej. Z naszym portfolio reaktorów stale wspieramy polskie ambicje rozwoju programu energetyki jądrowej, zarówno w zakresie technologii reaktorów dużej mocy, jak i SMR.

Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy Holding, dodał: - Będziemy mieć swój udział w projektach rozwoju SMR w Polsce. Współpraca z EDF pozwoli nam zarówno wspierać transformację energetyczną w Polsce, jak i przyczynić się do zaspokojenia zapotrzebowania na bezpieczną energię elektryczną, neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla. Podpisując umowę o wyłącznej współpracy, rozpoczynamy ambitny projekt wdrożenia pierwszego europejskiego reaktora SMR w naszym kraju, co poszerzy nasz rosnący portfel aktywów zeroemisyjnych.

Źródło

Skomentuj artykuł: