Giełda: Historyczny rekord Nasdaq. "Mieliśmy nieprawdopodobny dzień"

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła bardzo mocne, ponad 2-proc. wzrosty głównych indeksów. Dow Jones na koniec dnia zyskał ponad 800 pkt., a Nasdaq ustanowił historyczny rekord. Po danych z rynku pracy inwestorzy liczą na ożywienie gospodarcze.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zyskał 3,15 proc. i wyniósł 27 110,98 pkt. S&P 500 zwyżkował 2,62 proc. i wyniósł 3193,93 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 2,1 proc., do 9814,08 pkt. Od początku roku indeks ten jest na ponad dziewięcioprocentowym plusie.

W całym mijającym tygodniu Dow Jones zyskał 6,8 proc., S&P 500 jest na blisko 5 proc. plusie, a Nasdaq Composite zyskał w tym tygodniu 3,4 proc.

Mocno rosły akcje linii lotniczych. United Airlines szedł w górę 17 proc., American Airlines 26 proc. (dzień wcześniej spółka ta zyskała ponad 40 proc.), Delta Air Lines 11 proc.

- Rynek napędzany jest przekonaniem, że wszystko idzie dobrze, a ożywienie w drugiej połowie roku jest na horyzoncie. Ale najważniejsze pytanie brzmi, czy rynek wyprzedza fundamenty? Myślę, że na rynku jest miejsce na konsolidację - powiedział Francois Savary, dyrektor ds. inwestycji w Prime Partners.

- Mieliśmy dzisiaj nieprawdopodobny dzień. Jedyna rzecz, która sprawia, że jestem nadal ostrożny to fakt, że ten niesamowity optymizm nie jest jeszcze poparty żadnymi wynikami spółek

dodał JJ Kinahan, główny strateg rynkowy TD Ameritade.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w maju o 2,5 mln wobec oczekiwanej zniżki o 7,5 mln. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 13,3 proc., oczekiwano 19,1 proc. wobec 14,7 proc. miesiąc wcześniej.

Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w maju o 6,7 proc. rdr i spadły o 1 proc. mdm vs. konsensus +8,5 proc. i +1 proc.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła w maju o 3,1 mln, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 19,72 mln, po rewizji z 19,56 mln. Oczekiwano -6,75 mln.

- Odczyt pokazuje, że ożywienie w kształcie litery V w USA staje się coraz bardziej prawdopodobne – ocenił Brendan McKenna, strateg FX w Wells Fargo. 

Źródło

Skomentuj artykuł: