Dziś spółka Orlen SA poinformowała, że Rada Nadzorcza zdecydowała o odwołaniu Daniela Obajtka z funkcji prezesa Zarządu Orlen SA. Wcześniej Obajtek poinformował, że oddał się do dyspozycji Rady.
ORLEN S.A. ("Spółka") informuje, że Rada Nadzorcza Spółki, po zapoznaniu się z pismem Prezesa Zarządu ORLEN S.A. Pana Daniela Obajtka, w którym oświadczył, że "oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, w zakresie sprawowanej funkcji", postanowiła odwołać Pana Daniela Obajtka z Zarządu ORLEN S.A. z upływem dnia 5 lutego 2024 roku - brzmi komunikat spółki.
– Dalszy rozwój Orlenu, jego dobre imię oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski zawsze było dla mnie priorytetem. Jestem dumny z tego, jak w ciągu ostatnich lat koncern się zmienił, jak ważny jest dla kraju i jak silny staje się za granicą. Takiego rozwoju nie byłoby bez pracy ponad 66 tysięcy pracowników Grupy Orlen, którym dziękuję za zaangażowanie w realizowane projekty i inwestycje – powiedział Daniel Obajtek, prezes Orlen.
Wcześniej, w rozmowie z Radiem ZET, Daniel Obajtek poinformował, że "oddał się do dyspozycji rady nadzorczej".
To jest sprawa honorowa - podkreślił.
🎥 ❗️❗️ @DanielObajtek jeszcze dziś może stracić fotel prezesa Orlenu. - Oddałem się do dyspozycji. To sprawa honorowa - mówi w Radiu ZET.❗️❗️@RadioZET_NEWS #GośćRadiaZET #Rymanowski
Więcej tu ⬇️https://t.co/zzSLoOHwqi pic.twitter.com/VYWs02eMZt— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) February 1, 2024
Na uwagę, że od wyborów minęły trzy miesiące i nie zrealizował swojej deklaracji o dymisji prezes Orlenu powiedział, że jest "odpowiedzialnym człowiekiem".
"Orlen to nie jest mały grajdoł, gdzie w każdej chwili można otrzepać marynarkę i wyjść. (...) Jest moja odpowiedzialność za zamknięcie roku, budżetu, za skończenie kwestii inwestycyjnych"
"To my jako Orlen zwołaliśmy nadzwyczajne walne zgromadzenie na 6 lutego br." - dodał.
Przyznał, że nie wyobraża sobie bycia prezesem Orlenu po 6 lutego br.
Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie. Zarządza także segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczy węglowodorów. Rozwija jednocześnie segment odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej - do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.
W ubiegłym roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele, zwłaszcza po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern ma zainwestować ponad 320 mld zł. Na wtorek zaplanowano konferencję na temat realizacji tej strategii.