Daniel Obajtek odwołany z funkcji prezesa Orlen SA

Dziś spółka Orlen SA poinformowała, że Rada Nadzorcza zdecydowała o odwołaniu Daniela Obajtka z funkcji prezesa Zarządu Orlen SA. Wcześniej Obajtek poinformował, że oddał się do dyspozycji Rady.

ORLEN S.A. ("Spółka") informuje, że Rada Nadzorcza Spółki, po zapoznaniu się z pismem Prezesa Zarządu ORLEN S.A. Pana Daniela Obajtka, w którym oświadczył, że "oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, w zakresie sprawowanej funkcji", postanowiła odwołać Pana Daniela Obajtka z Zarządu ORLEN S.A. z upływem dnia 5 lutego 2024 roku - brzmi komunikat spółki.

– Dalszy rozwój Orlenu, jego dobre imię oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski zawsze było dla mnie priorytetem. Jestem dumny z tego, jak w ciągu ostatnich lat koncern się zmienił, jak ważny jest dla kraju i jak silny staje się za granicą. Takiego rozwoju nie byłoby bez pracy ponad 66 tysięcy pracowników Grupy Orlen, którym dziękuję za zaangażowanie w realizowane projekty i inwestycje – powiedział Daniel Obajtek, prezes Orlen.
 

Wcześniej, w rozmowie z Radiem ZET, Daniel Obajtek poinformował, że "oddał się do dyspozycji rady nadzorczej".

To jest sprawa honorowa - podkreślił. 

 

Na uwagę, że od wyborów minęły trzy miesiące i nie zrealizował swojej deklaracji o dymisji prezes Orlenu powiedział, że jest "odpowiedzialnym człowiekiem".

"Orlen to nie jest mały grajdoł, gdzie w każdej chwili można otrzepać marynarkę i wyjść. (...) Jest moja odpowiedzialność za zamknięcie roku, budżetu, za skończenie kwestii inwestycyjnych"

podkreślił.

"To my jako Orlen zwołaliśmy nadzwyczajne walne zgromadzenie na 6 lutego br." - dodał.

Przyznał, że nie wyobraża sobie bycia prezesem Orlenu po 6 lutego br.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie. Zarządza także segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczy węglowodorów. Rozwija jednocześnie segment odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej - do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W ubiegłym roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele, zwłaszcza po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern ma zainwestować ponad 320 mld zł. Na wtorek zaplanowano konferencję na temat realizacji tej strategii.

Źródło

Skomentuj artykuł: