Dobre wieści przed barbórką. Wydobycie z trzech nowych ścian

W spółce Tauron Wydobycie ruszyło wydobycie z trzech nowych ścian. Jak poinformował nas Daniel Iwan, rzecznik Grupy Tauron nowe możliwości zwiększenia wydobycia węgla pojawiły się w każdym z trzech zakładów górniczych Tauron Wydobycie. – Ich całkowita zdolność produkcyjna to około 10-13 tysięcy ton węgla kamiennego na dobę. Uruchomienie ścian pozwoli kopalniom Grupy na zwiększenie produkcji węgla handlowego – podkreśla rzecznik. W zakładach górniczych Tauron Wydobycie działa tym samym obecnie łącznie pięć ścian wydobywczych.

To bardzo dobra wiadomość przed barbórką, zwłaszcza że związki zawodowe zaczęły alarmować – i to nawet premiera Mateusza Morawieckiego, że w spółce Tauron Wydobycie są poważne problemy. Spółka Tauron Wydobycie powstała w 2005 r. jako Południowy Koncern Energetyczny, a w 2014 r. zmieniła nazwę na obecną. Początkowo miała tylko dwie kopalnie: Janina i Sobieski, lecz w 2016 r. przejęła od Spółki Restrukturyzacji Kopalń przeznaczoną do likwidacji kopalnię Brzeszcze. O obronę tego zakładu walczyła premier Beata Szydło i jej starania zakończyły się sukcesem – dziś Brzeszcze wychodzą na prostą. W Zakładzie Górniczym Brzeszcze zrewitalizowano już ponad 2 000 metrów wyrobisk wentylacyjnych i wydrążono blisko 2 500 metrów wyrobisk inwestycyjnych, a także zmodernizowano stację odmetanowania i zakład przeróbki węgla.

Jednak Bogusław Ziętek, przewodniczący związku zawodowego Sierpień '80, napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym alarmuje, że kopalnie spółki mogą stanąć przed perspektywą likwidacji. Najnowsze informacje z Tauron Wydobycie powinny uspokoić górników i wyciszyć tak alarmistyczne pogłoski.

Wielkość zasobów w trzech nowych ścianach wydobywczych szacujemy na ponad 2 mln ton. To pokłady o dobrych parametrach jakościowychUruchamiamy nowe ściany, ale i pracujemy nad poprawą efektywności pracy naszych zakładów górniczych. Przygotowywany jest program funkcjonowania i optymalizacji kosztowej dla Spółki. Naszym priorytetem pozostaje zakończenie inwestycji strategicznych, takich jak budowa szybu Grzegorz w ZG Sobieski i poziomu 800 m w ZG Janina.

mówi Tomasz Cudny, prezes Tauron Wydobycie.

Jak już informowaliśmy na łamach serwisu FilaryBiznesu.pl, wartość całego realizowanego programu inwestycyjnego w Tauron Wydobycie na lata 2016-2020 wynosi 1,3 mld zł.

Tylko w tym roku nakłady na inwestycje w tym segmencie wyniosą ponad 300 mln zł.

podkreśla rzecznik Grupy Tauron.

Największe realizowane zadanie to budowa Szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski, którego docelowa głębokość wyniesie 870 metrów. Realizacja inwestycji pozwoli na udostępnienie nowych pokładów węgla. Inwestycja osiągnie pełną funkcjonalność w 2023 r. Dodatkowo w zakładzie Janina pogłębiony został szyb Janina VI i budowany jest poziom 800 m. Kluczowy etap prac przy budowie powierzchniowej infrastruktury szybu Janina VI w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu został już ukończony. W tej jednej ze strategicznych inwestycji Tauron Wydobycie, wykonano najwyżej położony poziom technologiczny wieży szybowej. Realizowana inwestycja udostępni nowe zasoby wysokiej jakości węgla energetycznego.

Wpisując się w trendy rynkowe Spółka finalizuje również inwestycje, które poprawią jakość produkowanych paliw węglowych m.in. dla klientów indywidulanych. Jeszcze w tym roku w Jaworznie zostanie uruchomiony nowoczesny kompleks technologiczny umożliwiający produkcję lepszych jakościowo paliw węglowych m.in. do produkcji ekologicznych produktów grzewczych.

dodaje rzecznik.

Zaznacza, że Tauron Wydobycie S.A. to jeden z kluczowych producentów węgla energetycznego w Polsce. Spółka posiada ok. 40 proc. zasobów bilansowych węgli energetycznych złóż zagospodarowanych w kraju oraz 10 proc. udział w krajowym rynku sprzedaży węgla.

Źródło

Skomentuj artykuł: