Nowa era w sektorze energetycznym na Bliskim Wschodzie. Izrael rozpoczął eksport gazu ziemnego do Egiptu

Inauguracja kontraktu oznacza, że Egipt, który w 1979 r. stał się pierwszym krajem arabskim, który podpisał pakt pokojowy z Izraelem obecnie będzie sprowadzał od niego gaz. Izrael rozpoczął eksport gazu ziemnego do Egiptu na podstawie historycznej, 15-letniej umowy między tymi dwoma krajami. 

Decyzja ta, to jak komentują eksperci międzynarodowi kamień milowy w stosunkach dyplomatycznych pomiędzy obydwom krajami. Umowa gazowa jest pierwszą tego typu umową między tymi krajami od czasu podpisania paktu pokojowego w 1979 r. i ma obowiązywać przez 15 lat. Jak się szacuje już wkrótce rozpocznie się eksport 5 663 000 metrów sześciennych gazu dziennie do Egiptu.

Zdaniem ekspertów, umowa wzmocni więzi regionalne, a Egipt ma nadzieję, że nowy kontrakt pomoże mu stać się regionalnym centrum energetycznym. Egipt ma także umożliwić Izraelowi eksport części gazu ziemnego do Europy za pośrednictwem egipskich instalacji skroplonego gazu ziemnego (LNG). Oczekuje się, że eksport gazu do Europy rozpocznie się do 2025 r. Egipt obecnie eksportuje do Europy około trzydziestu milionów metrów sześciennych, poinformował egipski minister ropy Tarek al-Mula. 

Urzędnicy izraelscy i szefowie resortu ds. Gazu na Bliskim Wschodzie ogłosili, że nowe partnerstwo jest najbardziej znaczącą umową podpisaną od czasu, gdy kraje zawarły ze sobą pokój. 
 

„Dzisiejszy dzień to nowa era w sektorze energetycznym na Bliskim Wschodzie” 

oświadczył Yossi Abu, CEO izraelskiej firmy wiertniczej Delek, jednego z partnerów projektu.

Prywatna egipska firma, Dolphinus Holdings, kupi 85 miliardów metrów sześciennych gazu o wartości około 19,5 miliarda USD z izraelskich złóż gazu Lewiatan i Tamar.

Izraelskie złoże gazu Lewiatan, które jest około 130 kilometrów na zachód od izraelskiego miasta portowego Hajfa, będzie głównym źródłem eksportu. Jego zasoby szacuje się na 605 miliardów metrów sześciennych.

Izraelski minister energii Yuval Steinitz i minister Mula poinformowali we wspólnym oświadczeniu, że nowy układ pomoże obu krajom gospodarczo. Steinitz określił tę umowę jako pierwszą tego rodzaju od dziesięcioleci.

Izrael wcześniej kupował gaz z Egiptu, ale odcinki rurociągu między nimi były wielokrotnie celem dżihadystów z Synaju. Kraj ten również ma zamiar w najbliższej przyszłości rozpocząć eksport gazu ziemnego do Jordanii.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: