Obajtek: Orlen przeszedł od 4-ligowego klubu do ligi mistrzów

- Jesteśmy dziś w rodzinie największych europejskich firm, które prowadzą duże procesy inwestycyjne i przeprowadza paliwowo-energetyczną transformację naszego kraju - powiedział dzisiaj Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Dziś poinformowano, że Rada Nadzorcza Orlen SA odwołała z funkcji prezesa Zarządu firmy Daniela Obajtka.

Podczas konferencji prasowej dotyczącej realizacji Strategii Orlen2030, Obajtek stwierdził, że koncern w ciągu ostatnich lat "przeszedł od czwartoligowego klubu do ligi mistrzów'.

Jesteśmy dziś w rodzinie największych europejskich firm, które prowadzą duże procesy inwestycyjne i przeprowadza paliwowo-energetyczną transformację naszego kraju - powiedział Daniel Obajtek.

Dodał, że nie cofniemy trudnych czasów.

- Musimy ten czas zmieniać biznesem, a ustawy mogą nam tylko pomóc, mogą być tylko wsparciem. Zbudowaliśmy koncern multienergetyczny. Do tego trzeba było wiele czasu i przemyśleń. Kwestia fuzji w naszym społeczeństwie poprzez częste zmiany polityczne, zmiany kierunków - te fuzje często okazały się niczym. firmy słabły, traciły konkurencyjność, możliwość pozyskania kapitału i nierzadko zostawała masa upadłościowa. W ten sposób pozbyliśmy się ok. 1000 spółek

przypomniał prezes Orlenu.

Dodał, że to samo stałoby się z Lotosem. - Ile raz musiałby być dokapitalizowany, bo był firmą słabą. W nieodległym czasie też tak było. W 2020 r. Lotos zamknął się wynikiem ujemnym. W dłuższej perspektywie czasu jako rafineria, która posiadała tylko przerób ropy na tradycyjne paliwa, nie miała szansy bytu. Tylko i wyłącznie fuzja mogła uratować miejsca i Grupę Lotos - powiedział.

Dodał, że na fuzji zyskały także inne połączone z Orlen spółki - Energa i PGNiG. Wskazał, że 2023 r. synergie z fuzji Orlenu wyniosły 1,5 mld złotych.

- Po wielu trudach stworzyliśmy koncern, który jest największą marką polską na świecie. 81 proc. Polaków uważa, że posiadanie takiego koncernu jest dobre Polski. 76 proc. uważa, że Orlen w ostatnich latach bardzo się rozwinął - zauważył Obajtek. 
 

Źródło

Skomentuj artykuł: