Obajtek: PGNiG zostanie całkiem zaorany

- Są zapowiedzi, że trzeba zmienić ustawę w zakresie magazynowania gazu. Myśmy nigdy nie mogli się na to zgodzić,  bo byłoby to rozhermetyzowanie rynku polskiego w gazie, co za tym idzie - PGNiG praktycznie straciłby w połowie na wartości - powiedział dzisiaj w TV Republika były prezes Orlen SA, Daniel Obajtek.

Obajtek zwrócił uwagę na pojawiające się w mediach zapowiedzi dotyczące zmiany ustawy w zakresie magazynowania gazu.

"Co to oznacza? W Polsce mieliśmy bardzo ważną ustawę chroniącą nasz rynek. Kto handluje gazem w Polsce, musi odkładać strategiczne rezerwy w Polsce, bo inaczej nie będzie mógł w Polsce handlować gazem. UE bardzo mocno piliła nas do tego, by to zostało zmienione, nawet na nas jako spółkę chciała nałożyć taki obowiązek, żebyśmy my weszli w negocjacje z rządem i to zmienili, w zamian dadzą nam szybciej zgodę na połączenie Orlenu z Lotosem. Myśmy nigdy nie mogli się na to zgodzić,  bo byłoby to rozhermetyzowanie rynku polskiego w gazie, co za tym idzie - PGNiG praktycznie straciłby w połowie na wartości" - powiedział były prezes Orlenu, obecnie europoseł.

 

Co teraz mówią? Że jednak zmienią, czyli generalnie "przerwą monopol", jak oni to nazywają, polskiej spółki, rozhermetyzują rynek, więc gazem na polskim rynku będą mogły handlować firmy niemieckie, które swoje rezerwy będą odkładać w Niemczech, czy innych krajach UE, co za tym idzie - były PGNiG zostanie całkiem zaorany

dodał.

Zgodnie z kolejnymi raportami rocznymi Prezesa URE udział podmiotów z Grupy Orlen, a wcześniej PGNiG w sprzedaży gazu do odbiorców końcowych systematycznie rośnie i w 2023 r. osiągnął 90,68 proc., o 1,68 pkt więcej niż w 2022 r. 

Bando: Zmienić "ustawę zapasową"

Uważam, że taki stopień koncentracji jaki obecnie mamy na rynku gazu, na każdym rynku byłby niebezpieczny. Na rynku gazu panowałaby większa transparentność gdyby nie koncentracja producenta, dostawcy, sprzedawcy i jeszcze dużego konsumenta w jednych rękach - ocenił dwa tygodnie temu w rozmowie z PAP pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Maciej Bando.

Bando wskazał, że "pewne procesy mające na celu liberalizację rynku już mają miejsce". 

"Pierwszym krokiem, by odwrócić trend koncentracji jest przejęcie przez Gaz-System operatora magazynów gazu - spółki Gas Storage Poland od Orlenu. Następnym krokiem powinno być przejęcie majątku, czyli własności samych magazynów przez Gaz-System, bo GSP jest tylko ich operatorem, a właścicielem pozostaje Orlen" - wskazał Maciej Bando. 

W ubiegłym tygodniu Gaz-System kupił od Orlenu Gas Storage Poland - operatora systemu magazynowania gazu, zarządzającego podziemnymi magazynami - poinformowały obie spółki. Własność magazynów, których obecna pojemność to 3,3 mld m sześc. pozostaje w Grupie Orlen.

Jak podkreślił Bando, magazyny pełnią kluczową rolę w działaniach liberalizacyjnych, pod warunkiem, że dostęp do nich i zasady korzystania są maksymalnie transparentne. To jest temat do rozmów z Orlenem - dodał.

Jak zaznaczył, następnym krokiem w zmniejszaniu stopnia koncentracji na rynku gazu powinna być nowelizacja "ustawy zapasowej", której projekt właśnie został skierowany do konsultacji.

 

 

Skomentuj artykuł: