Orlen odkrył nowe złoże gazu ziemnego w Wielkopolsce

Ponad 235 mln metrów sześc. gazu ziemnego wynoszą odkryte przez Orlen zasoby złoża Siedlemin w pobliżu Jarocina w Wielkopolsce. Według koncernu szybkie uruchomienie produkcji z nowego odkrycia będzie możliwe dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze wydobywczej w regionie.

Złoże gazu ziemnego Siedlemin zostało odkryte na głębokości około 3 km w ramach wspólnego projektu Orlenu oraz jego spółki celowej do poszukiwań i wydobycia węglowodorów Orlen Upstream Polska - wiercenie otworu poszukiwawczego wykonała spółka Exalo Drilling z Grupy Orlen.

"Po przeprowadzeniu testów produkcyjnych, zasoby złoża oszacowano na ponad 235 mln metrów sześc."

 - poinformował koncern.

Według Orlenu, złoże Siedlemin znajduje się w rejonie "o dobrych perspektywach dla wydobycia węglowodorów", co potwierdzają wyniki dotychczasowych prac poszukiwawczych i znalezione złoża gazu ziemnego: Radlin, Klęka, Klęka E, Roszków i Chwalęcin.

"Zgodnie z deklaracjami maksymalizujemy wydobycie w Polsce, by wykorzystać wszystkie dostępne możliwości. Odkrycie złoża Siedlemin pod Jarocinem potwierdza mocną pozycję Wielkopolski na energetycznej mapie kraju. Właśnie w tym województwie Orlen wydobywa najwięcej gazu ziemnego w kraju" 

- poinformował Wiesław Prugar, który w zarządzie Orlenu odpowiada za segment wydobycia.

Orlen zapowiedział, że planuje kolejne poszukiwania w rejonie, gdzie odkryto nowe złoże. Koncern zwrócił jednocześnie uwagę, że dzięki temu, iż posiada tam dobrze rozwiniętą infrastrukturę produkcyjną i przesyłową, może ograniczyć czas i koszty związane z rozpoczęciem eksploatacji nowych zasobów.

Koncern podał, że w 2023 r. wydobycie gazu ziemnego przez Grupę Orlen wyniosło 7,1 mld metrów sześc., co odpowiadało 42 proc. krajowego zapotrzebowania, przy czym wydobycie w Polsce wyniosło 3,4 mld metrów sześc., z czego na terenie Wielkopolski prawie 1,7 mld metrów sześć.

Źródło