Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Zawiązało się konsorcjum

Westinghouse i Bechtel zawiązały konsorcjum na potrzeby projektowania i budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. W ocenie amerykańskich firm, umowa na zaprojektowanie elektrowni zostanie podpisana w przyszłym tygodniu.

Pierwsza w Polsce

Jak poinformowały obie firmy, podpisana między nimi umowa to formalne porozumienie o partnerstwie przy projektowaniu i budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma stanąć w Pomorzu i składać się z trzech bloków z reaktorami AP1000 projektu Westinghouse. Kontrakt na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) dla elektrowni na Pomorzu konsorcjum ma podpisać ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe, która ma być inwestorem i operatorem elektrowni.

Jak poinformowały Westinghouse i Bechtel, firmy oczekują podpisania tego kontraktu w przyszłym tygodniu.

W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa PEJ wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. W listopadzie 2022 r. rząd przyjął uchwałę o wyborze Westinghouse Electric Company na dostawcę technologii. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2033 r. PEJ obecnie oczekuje na wydanie przez GDOŚ decyzji środowiskowej dla tego projektu.

Źródło

Skomentuj artykuł: