Polsko-amerykański dialog strategiczny w dziedzinie energii trwa

Współpraca w obszarze energetyki jądrowej, gazu oraz innowacji w sektorze energetycznym to główne tematy rozmów ministra klimatu Michała Kurtyki z przedstawicielami amerykańskiego departamentu energii. W spotkaniach, które odbyły się w Waszyngtonie, uczestniczył również pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Podczas trzeciego dialogu strategicznego Polska-USA, w którym udział wziął sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Dan Brouillette, ministrowie potwierdzili zaawansowaną współpracę w dziedzinie energii jądrowej między Polską i USA.

- Chcemy, aby energia jądrowa, jako zeroemisyjne źródło energii, była ważnym komponentem polskiego miksu energetycznego w kontekście wyzwań związanych z celami polityki energetyczno-klimatycznej UE - powiedział minister Kurtyka.

W jego przekonaniu realizacja elektrowni jądrowej w Polsce pozwoli ograniczyć krajową emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza z sektora energii oraz zapewni stabilność dostaw i bezpieczeństwo energetyczne.

Jak zaznaczył Michał Kurtyka, minister klimatu, Polska liczy na udział USA w realizacji programu polskiej energetyki jądrowej. - Jesteśmy zainteresowani także pogłębieniem bilateralnej współpracy w obszarze energetyki jądrowej pomiędzy firmami z Polski i USA - dodał.

Kurtyka przypomniał też, że aby uniezależnić się od niekorzystnych warunków dostaw gazu ziemnego, polski rząd konsekwentnie realizuje politykę zwiększania niezależności energetycznej poprzez dywersyfikację źródeł, kierunków i dostawców gazu ziemnego. W trakcie polsko-amerykańskiego dialogu strategicznego ds. energii podkreślił, że USA są dla naszego kraju głównym partnerem nie tylko w kwestii konwencjonalnych zasobów, ale także przyszłych źródeł energii.

- Kontynuacja polsko-amerykańskiego dialogu jest dla nas bardzo ważna. Pozwala nam na wymianę wzajemnych doświadczeń i wiedzy. Dzięki temu możemy zastanowić się, jakiego typu źródła chcielibyśmy budować w Polsce, by odpowiadać na wyzwania związane z ograniczaniem emisyjności naszego miksu - zauważył.
 

Tagi

Skomentuj artykuł: