Pokazano, ile rządy państw UE wydają na politykę socjalną. Jak wypada Polska?

Eurostat przedstawił statystyki dotyczące wydatków rządów państw Unii Europejskiej na politykę socjalną, czy też ściślej - „ochronę socjalną” (ang. social protection). Bez wątpienia, jest to największa część wydatków budżetowych i średnio dla unijnej „27” wynosi nieco ponad 19 proc. PKB. Polska znalazła się w połowie rankingu.

Jak wynika z danych Eurostatu za rok 2018 środki przeznaczane na ochronę socjalną są główną częścią wydatków budżetowych państw unijnych. Średnio wynoszą one 19,2 proc. PKB. Kolejnym największym obszarem wydatków jest polityka zdrowotna (7 proc. PKB) oraz „ogólne służby publiczne”(6 proc. PKB).

Największy odsetek swojego PKB na ochronę socjalną przeznacza Finlandia – 24,1 proc., tuż za nią znajduje się Francja, a dalej kolejno Dania, Włochy i Austria. Powyżej średniej 19,2 proc. PKB znalazły się jeszcze Szwecja, Niemcy oraz Belgia.

Na przeciwległym biegunie znalazła się Irlandia, przeznaczająca na politykę społeczną 9 proc. swojego PKB.

Polska z wydatkami na poziomie 16,2 proc. PKB znalazła się w połowie stawki, co oznacza niewielki spadek w porównaniu z danymi za rok 2017 (16,4 proc.).

Największą część wydatków na ochroną socjalną w większości państw obejmują różnego rodzaju wsparcia dla seniorów, w tym przede wszystkim emerytury. Średnio w krajach UE było to w roku ok. 10,4 proc. PKB, przy czym największy odsetek przeznaczała Finlandia (13,6 proc.), a najniższy Irlandia (3,2 proc.). W Polsce odsetek tych wydatków to 9,2 proc. PKB, co również sytuuje nas w okolicach połowy stawki.

Polska znalazła się za to w czołówce wydatków na dzieci i rodzinę, które stanowiły w roku 2018 2,6 proc. polskiego PKB. Wyższy odsetek PKB na ten sektor przeznacza tylko pięć unijnych krajów – Dania, Luksemburg, Finlandia, Estonia oraz Cypr.

Jak zauważa Eurostat, w całej Unii na przestrzeni lat 2007-2018 sektory ochrony społecznej oraz zdrowia były jedynymi, na które wydatki rozumiane jako odsetek PKB wzrosły.

Skomentuj artykuł: