Polskim rolnikom pomogą drony

W obecności ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy oraz sekretarza stanu w ministerstwie infrastruktury Marcina Horały podpisany został List intencyjny o współdziałaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w sprawie wykorzystania w rolnictwie bezzałogowych statków powietrznych (BSP). 

Nowe technologie, techniki cyfrowe sprawiają, że rolnictwo rozwija się coraz szybciej

podkreślił minister Grzegorz Puda.

Minister zwrócił uwagę na szerokie możliwości wykorzystania dronów w rolnictwie. - Będą lepsze możliwości np. szacowania strat suszowych czy strat powstałych w wyniku powodzi. Dzięki temu rolnicy będą mieli szybszą ich wycenę, a w konsekwencji szybciej otrzymają odszkodowanie.

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała zwracając uwagę na bardzo wysoką jakość polskiej żywności podkreślił, że równie wysoko oceniana jest pozycja polski w zakresie produkcji dronów. Zwłaszcza w sferze usług wykonywanych za ich pośrednictwem.
 

Najnowsze technologie i polski system koordynacji lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi, to ponad 576 mld zł wartości dodanej do polskiego PKB do 2026 r.

poinformował prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski. 

Z inicjatywą podpisania Listu wystąpiła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Celem przedsięwzięcia jest współpraca służb publicznych w zakresie wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych, czyli dronów, w rolnictwie oraz współdziałanie na rzecz rozwoju wsi. 

Potencjalne zastosowanie dronów w rolnictwie dotyczy m.in. rolnictwa precyzyjnego, które wymaga najnowszych i możliwie najdokładniejszych technik pomiarowych. Ponadto te bezzałogowe statki powietrzne mogą być przydatne w uprawach roślin, gdyż dzięki nim gospodarstwo może ograniczać koszty uprawy, przy jednoczesnym zwiększeniu plonów, a co za tym idzie także i zysku.

Drony pozwalają również na tworzenie map, które będą pokazywały znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji danego plonu, dzięki któremu będziemy znali kondycję uprawianych roślin oraz poznamy ich dobowy cykl aktywności. 

Rozwój technologii obserwacyjnej i rozwój technologii konstrukcyjnej dronów pozwala na szerokie zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych w wielu dziedzinach życia. W szczególności tam, gdzie jest utrudniony dostęp obserwacyjny. Obecnie BSP mają zastosowanie w celach badawczych, naukowych, transportowych, sportowych czy też reklamowych. Obecnie drony w dużej mierze są wykorzystywane do analiz geoprzestrzennych, jak i do monitorowania zagrożeń, np. SMOG, czy powodzie wielkoobszarowe.

Źródło

Skomentuj artykuł: