Ważą się losy Wspólnej Polityki Rolnej. Jakie jest stanowisko polskiego rządu w tej sprawie?

W Parlamencie Europejskim miało miejsce spotkanie tzw. Klubu Polskiego (wszystkich polskich europosłów w PE) z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim. Szef resortu rolnictwa przedstawił eurodeputowanym stanowisko polskiego rządu w kwestii przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście toczących się negocjacji nad pakietem reform  tej polityki oraz ogłoszenia komunikatu w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu.

Spotkanie poprowadził europoseł PiS, Zbigniew Kuźmiuk.  Minister Ardanowski podkreślał, że Wspólna Polityka Rolna jest jedną z najważniejszych polityk unijnych, która ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia spójności gospodarczej, społecznej  i terytorialnej.
 
Przedstawiciel polskiego rządu mówił, że Wspólna Polityka Rolna musi sprostać przede wszystkim nowym wyzwaniom, które w poprzednich „7 -latkach” nie były brane pod uwagę.

Te nowe, ambitne cele sprowadzają się do tego, że trzeba wprowadzić zarówno dużą intensywną produkcję rolniczą nastawioną na produkcje żywności bardzo wysokiej jakości - bo standardy europejskie są najwyższe na święcie, a co za tym idzie najbardziej kosztowne - ale również musi przejąć na siebie nowe wyzwania związane przede wszystkim z ochroną klimatu, środowiska, bioróżnorodności.

wyjaśnił minister.

Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę, że pomysł zmniejszenia środków na Wspólną Politykę Rolną w kolejnych Wieloletnich Ramach Finansowych jest bardzo szkodliwy oraz mówił, że Polska dokłada wszelkich starań, by wywalczyć jak największy budżet na ten cel.  
 
Jan Krzysztof Ardanowski zauważył, że w Polsce każdego roku ok. 50 tysięcy ludzi więcej przenosi się na obszary wiejskie niż migruje z obszarów wiejskich, co jest unikatowym w skali Europy zjawiskiem.

Dlatego zarówno infrastruktura twarda, techniczna, jak i społeczna jest równie ważna, by ludzie chcący mieszkać na wsi mogli korzystać z dobrodziejstw cywilizacji.

stwierdził minister.

Podkreślając, że rozdystrybuowanie środków pomiędzy poszczególnymi filarami Wspólnej Polityki Rolnej powinno w większym stopniu leżeć w gestii państw członkowskich i  dotyczyć 25% (a nie jak to proponuje Komisja Europejska 15%) środków, tak, by lepiej dopowiedzieć na potrzeby państw członkowskich.
 
Minister podkreślił również, że kluczowe jest wsparcie małych gospodarstw i stworzenie lepszych warunków dla młodych rolników, by zachęcić ich do pozostania w tym zawodzie.

Źródło

Skomentuj artykuł: