Andrzej Duda: chcemy skończyć z kolejowym wykluczeniem komunikacyjnym

Chcemy skończyć z wykluczeniem komunikacyjnym, tak by mniejsze miasta odzyskały zlikwidowane połączenia kolejowe i zyskały nowe - mówił prezydent Andrzej Duda podczas II Kongresu Rozwoju Kolei – "Przyszłość i Perspektywy".

Jak powiedział, w ostatnich 30 latach doszło w Polsce do wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców wielu rejonów kraju, w których kiedyś były połączenia kolejowe. "Pociąg, którym można było dojechać do pracy, był najpewniejszą formą komunikacji" - mówił.
Prezydent podkreślił, że celem jest nie tylko przywrócenie tych połączeń, ale także budowa nowych.

To jest bardzo ważne zadanie, bo jeżeli mówimy o zrównoważonym rozwoju, to powinniśmy patrzeć na niego z różnych punktów widzenia. To nie tylko zachowanie walorów przyrody i naszego świata w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń, (...) ale także równy rozwój kraju

zaznaczył prezydent.

Dodał, że w wielu miejscach w Polsce ludzie mają problem z dojazdem do pracy.

Andrzej Duda ocenił, że choć istotną rolę w zmianie tego stanu rzeczy odgrywają samorządy, to powinny one zyskać wsparcie centralne, także ze strony instytucji kolejowych.

Deklarował, że być może niektóre połączenia okażą się niedochodowe, będą mogły otrzymać dotacje.

Dla biznesu, a zwłaszcza dla przemysłu, który potrzebuje transportować towary, najistotniejsze są połączenia (...) przede wszystkim kolejowe

mówił prezydent.

Dodał, że koleją można przetransportować praktycznie wszystko, w przeciwieństwie np. do transportu kołowego.

Andrzej Duda mówił też o "szeroko zakrojonym" planie modernizacyjnym, który jest realizowany na przestrzeni ostatnich lat. Wskazał m.in. na plany rozbudowy portów.

Chcemy m.in. jako element Trójmorza rozbudować przede wszystkim porty w Gdyni i Gdańsku. Potrzebne nam będą możliwości transportowe tego wszystkiego, co będzie mogło ze wszystkich stron świata do tych portów płynąć, co będzie tam mogło zostać rozładowane, przeładowane, roztransportowane

mówił.

Podkreślił, że Polska chce stać się "swoistym hubem, najsilniejszym podmiotem, z którego będą się rozchodziły różne nitki dostaw na całą Europę", przede wszystkim na Europę Środkową i Wschodnią.

Kolej ma tutaj znaczenie zupełnie fundamentalne

wskazał.
Źródło

Skomentuj artykuł: