Ceny paliw. Diesel dogoni benzynę

Na stacjach paliw wakacje żegnamy średnią ceną benzyny Pb95 na poziomie 6,67 zł/l oraz diesla 6,50 zł/l. W skali tygodnia benzyna podrożała symboliczny 1 gr./l, natomiast diesel 5 gr./l. „Ceny paliw są obecnie najwyższe od końca kwietnia tego roku – wskazuje BM Reflx. O ile benzyna jest już 3 gr./l droższa niż przed rokiem, tak za litr oleju napędowego płacimy około 1,24 zł mniej niż rok temu.

We wrześniu poziom detalicznych cen benzyny i diesla najprawdopodobniej pozostanie jeszcze stabilny ale kwestią czasu wydaje się być wzrost cen diesla – przewiduje Rafał Zywert, ekspert BM Reflax. - Różnica detalicznych cen benzyny i diesla spadła już do 17 gr./l i wszystko wskazuje na to, że w trakcie tegorocznej jesieni i zimy diesel będzie systematycznie droższy niż benzyna - dodaje. 

Europa z rekordowo niskim poziomem zapasów

Dla Unii Europejskiej będzie to pierwszy sezon jesienno-zimowy bez rosyjskich paliw. Embargo na eksport rosyjskich produktów naftowych do UE weszło bowiem w życie dopiero w lutym tego roku. Poziom zapasów diesla na europejskim rynku ARA był w ubiegłym tygodniu najniższy od grudnia 2022 roku i jak na te porę roku pozostaje niski. W okresie letnim nie udało się odbudować zapasów oleju napędowego. Sezon jesiennych przestojów remontowych w europejskich rafinerach będzie w tym roku bardziej intensywny, w związku z czym oczekuje się, że Europa w tegoroczny sezon jesienno-zimowy wejdzie ponownie z rekordowo niskim poziomem zapasów. 

Cięcia eksportu ropy

Jak wskazują analitycy ceny październikowej serii kontraktów na ropę Brent w piątek rano utrzymują się na poziomie 87 USD/bbl.W skali tygodnia ropa Brent podrożała ponad 3 USD/bbl. Ceny diesla na europejskim rynku ARA w okresie 25-31 sierpnia spadły 50,75 USD/t (ok.150 zł/m3), natomiast benzyn 26,25 USD/t (ok.54 zł/m3). W przyszłym tygodniu Rosja ma przedstawić plan dalszych cięć eksportu w ramach porozumienia OPEC+. Rosja wcześniej zobowiązała się już do ciecia eksportu ropy w sierpniu o 0,5 mln bbl/d oraz zmniejszenia skali cięć we wrześniu do 0,3 mln bbl/d. Rosyjska ropa Urals FOB Rotterdam kosztuje obecnie 75 USD/bbl. W okresie styczeń-sierpień średnia cena rosyjskiej ropy Urals ukształtowała się na poziomie około 55 USD/bbl.

Skomentuj artykuł: