Kolej w Polsce coraz popularniejsza

We wrześniu br. ponad 32,1 mln osób skorzystało z usług kolei – o 8,5% więcej niż rok wcześniej – to zarazem drugi najlepszy miesięczny wynik w tym roku.

Wyniki dotyczące liczby pasażerów, pracy przewozowej i eksploatacyjnej, a także średniej odległości we wrześniu 2023 r. to wartości najwyższe osiągnięte w tym miesiącu od ponad dekady. Liczba osób, która skorzystała z usług kolei we wrześniu 2023 r., była jedną z najwyższych od początku 2023 r. (więcej pasażerów było tylko w maju – 32,3 mln osób).

We wrześniu koleją podróżowało prawie 1,1 mln osób więcej (+3,5%) niż w sierpniu. W odniesieniu do pracy przewozowej odnotowano spadek - o prawie 0,5 mld pasażerokilometrów (-17,4%) w zestawieniu miesiąc do miesiąca. Niższa o 1,1 mln pociągokilometrów (-6,4%) była wartość  pracy eksploatacyjnej. Średnia odległość jaką podróżował pasażer kolei we wrześniu, była krótsza o ponad 17 km niż w sierpniu 2023 r.

- Wrzesień 2023 r. pod względem liczby pasażerów okazał się lepszy nawet w porównaniu do miesięcy letnich – lipca i sierpnia. Na tak dobre wyniki wpłynęły wyższe liczby pasażerów w relacjach aglomeracyjnych i regionalnych. Oznacza to, że kolej zyskuje jako środek transportu w dojazdach do pracy i szkół. O wyborze pociągu przy tego typu podróżach niewątpliwie decydują względy ekonomiczne i ekologia. Kolej stale się rozwija, natomiast wiele kwestii musi jeszcze ulec poprawie. Trwające na sieci remonty, zmiany funkcjonowania połączeń, opóźnienia pociągów – to utrudnienia, które z perspektywy planowania codziennych podróży są kłopotliwe. Podobnie jest również z utrzymującym się zatłoczeniem porannych składów. W każdym miesiącu br. liczba pasażerów przewyższała wartości z analogicznego miesiąca 2022 r. Jeżeli trend ten utrzyma się w najbliższych miesiącach, przewoźnicy i organizatorzy transportu publicznego powinni dostosować swoje usługi do potrzeb podróżnych 

- komentuje dr inż. Ignacy Góra, prezes UTK.

Od początku 2023 r. kolej jako środek transportu wybrało ponad 276,1 mln osób. W zestawieniu z okresem styczeń-wrzesień 2022 r. jest to wzrost liczby pasażerów kolei o ponad 27,1 mln (+10,9%).

Źródło

Skomentuj artykuł: