O 50 minut krótsza podróż z Olsztyna do Ełku

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę na realizację prac budowlanych w ramach drugiego etapu inwestycji na trasie Korsze-Ełk. Zadanie zostanie zrealizowane za kwotę 876 mln zł w ramach Krajowego Programu Odbudowy. Efektem będą szybsze i sprawniejsze podróże koleją z Giżycka do Korsz dzięki modernizacji i elektryfikacji linii.

Po zakończeniu wszystkich prac podróż koleją z Ełku do Olsztyna zajmie poniżej 2 godzin.

Od marca 2022 r. realizowane są prace na odcinku Ełk – Giżycko. Lepszy dostęp do kolei zapewni przebudowa 9 stacji i przystanków m.in. w Sterławkach Wielkich, Kętrzynie i Korszach. Wymieniony zostanie tor na długości prawie 50 kilometrów. Przebudowane lub wyremontowane będą 84 obiekty inżynieryjne (mosty, wiadukty i przepusty). W Sterławkach Wielkich powstanie nowy wiadukt drogowy na drodze wojewódzkiej nr 592.

Zakończenie prac w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 38 na odcinku Giżycko – Korsze wraz z elektryfikacją” planowane jest w II kwartale 2026 r.

Po zakończeniu wszystkich prac, podróż z Olsztyna do Ełku przez Korsze i Giżycko skróci się o około 50 minut i wyniesie poniżej 2 godzin. Pociągi pasażerskie pojadą dwukrotnie szybciej niż obecnie – z 80 do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. 

Czytaj więcej w tym temacie

Skomentuj artykuł: