Z usług pasażerskich przewoźników kolejowych skorzystało w marcu tego roku 28,42 mln pasażerów, to o 270 tys. więcej, niż w marcu 2019 r., czyli przed pandemią - poinformował Urząd Transportu Kolejowego. Marcowy wynik jest najwyższym odnotowanym miesięcznym rezultatem od stycznia 2020 r.
Z danych UTK wynika, że w ostatnim miesiącu tegorocznego pierwszego kwartału w porównaniu z marcem 2021 r. koleją podróżowało o 13,19 mln osób więcej, tzn. o 86,7 proc.
UTK poinformował też, że w pierwszym kwartale 2022 r. przewieziono 71,07 mln pasażerów, to o 28 mln więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Jednak poziom przewozów jest nadal niższy niż przed pandemią. W pierwszym kwartale 2019 roku przewieziono bowiem 80 mln osób.
- Pierwszy kwartał tego roku przyniósł przewoźnikom pasażerskim dużo lepsze wyniki niż przed rokiem. Wyjątkowo rekordowy był marzec. Na wyniki lepsze niż przed pandemią wpływ miało z pewnością zniesienie większości obostrzeń sanitarnych, a także pomoc uchodźcom z Ukrainy i wprowadzenie darmowych przejazdów dla obywateli naszego wschodniego sąsiada. Do wyboru kolei mogły również przekonać rosnące w wyniku wojny ceny benzyny
Jak podał UTK, pod względem przewiezionej masy towarów, marzec tego roku był najlepszym miesiącem od listopada 2010 r. Koleją przetransportowano 22,9 mln ton, co oznacza wzrost o 7,3 proc. w porównaniu z marcem 2021 r.
- Marzec był miesiącem, w którym niemal wszyscy przewoźnicy odnotowali wyższe wyniki niż miesiąc wcześniej. Trudno jednak mówić o długotrwałych trendach wzrostowych. Na znaczne zwiększenie przewozów wpływ miało większe zapotrzebowanie na surowce oraz transport i magazynowanie towarów w związku z sytuacją za naszą wschodnią granicą – uważa Góra.
Z danych UTK wynika, że w pierwszym kwartale 2022 r. przewieziono 62,24 mln ton towarów. W porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku oznacza wzrost o 5,56 mln ton (9,8 proc.).