Kolejne kilometry Via Baltica ukończone

Oddany został do ruchu 23,3 km odcinek drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Ełk Południe. To drugi z trzech odcinków S61 realizowanych na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, który został zakończony. Na początku roku oddany do użytku został odcinek Wysokie - Raczki, a w przyszłym roku zakończy się budowa odcinka S61 Ełk Południe - Wysokie.

- Dotrzymujemy słowa danego Polakom. Via Baltica staje się faktem. Oddajemy do ruchu kolejny odcinek tego ważnego szlaku komunikacyjnego. Wkrótce następne dobre wiadomości dla kierowców. Wspieramy rozwój tych regionów Polski, które do tej pory były zaniedbywane. Nie ustajemy w wysiłkach, aby rozwój Polski był równomierny i sprawiedliwy - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W ramach inwestycji wybudowana została droga ekspresowa o przekroju dwujezdniowym wraz z drogami serwisowymi. Wyremontowano także sąsiadujące drogi lokalne oraz zbudowano urządzenia ochrony środowiska. Nawierzchnia drogi została wykonana z betonu cementowego i jest dostosowana do ciężkiego ruchu z obciążeniami nawierzchni 11,5 tony na oś.

Budowana droga S61 jest inwestycją istotną nie tylko dla sieci dróg w Polsce, ale ma też znaczenie europejskie, ponieważ łącząc się z drogę ekspresową S8 relacji Wrocław - Warszawa - Białystok tworzy międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica, który docelowo przejmie ruch tranzytowy pomiędzy Europą Zachodnią i krajami bałtyckimi.

Do czasu zakończenia budowy odcinka Ełk Południe - Wysokie ruch między odcinkami Ełk Południe - Wysokie i Wysokie - Raczki (od węzła Ełk Południe do węzła Kalinowo) będzie odbywał się przez Ełk.

Wykonawcą trasy od miejscowości Szczuczyn do węzła Ełk Południe o wartości 700 mln zł było konsorcjum firm Porr i Unibep.

Budowa drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Raczki jest współfinansowana przez UE w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility). Wartość dofinansowania z UE wynosi prawie 380 mln euro i obejmuje sześć zadań w ramach budowy drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Budzisko.

Skomentuj artykuł: