Kolejne odcinki S19 na Lubelszczyźnie - otwarte

Kierowcy mogą już korzystać z nowej 47-km trasy między Lublinem a obwodnicą Janowa Lubelskiego. To fragment Via Carpatia, która otrzymała imię Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości otwarcia wziął udział wicepremier Jacek Sasin.

- To wielki dzień dla Lubelszczyzny, dla Polski Wschodniej, dla Polski. Via Carpatia będzie także kręgosłupem komunikacyjnym dla całego regionu - mówi wicepremier Jacek Sasin.

Budowa S19 w woj. lubelskim rozpoczęła się w drugiej połowie 2019 r. i została podzielona na sześć odcinków o łącznej długości około 75 km. W czerwcu oddano do ruchu około 8-kilometrowy odcinek od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie.

Łączny koszt budowy sześciu odcinków S19 od węzła Lublin Węglin do węzła Lasy Janowskie (wraz pracami przygotowawczymi, wykupem gruntów i nadzorem) to około 2,5 mld zł, z czego około 1,2 mld zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Szlak Via Carpatia integruje systemy transportowe Litwy, Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Chorwacji i Turcji. Trasa połączy polskie i litewskie porty nadbałtyckie z portami Morza Czarnego, Egejskiego i Adriatyku oraz leżącymi wewnątrz tego obszaru centrami dystrybucyjno-logistycznymi.

Rząd Zjednoczonej Prawicy wdraża programy rozwojowe poprawiające infrastrukturę w całym kraju. - To zadanie jest testamentem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wskazywał, że Polska nie jest spójna pod względem społecznym i ekonomicznym. Zwracał uwagę na tzw. ścianę wschodnią - mówi wicepremier Jacek Sasin.

W ciągu najbliższych 10 lat na rozwój dróg w ramach Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg zostanie przeznaczone 36 mld zł. W latach 2019-2021 do samorządów trafiło ponad 11 mld zł. Woj. lubelskie otrzymało w ciągu trzech lat blisko 822 mln zł.

Dzięki funduszom z Programu Inwestycji Strategicznych poprawią się warunki życia mieszkańców danego regionu, rozwinie przedsiębiorczość i powstaną nowe miejsca pracy. To  23,8 mld zł na projekty w całym kraju. Środki dla woj. lubelskiego to blisko 1,9 mld zł.

 

Źródło

Skomentuj artykuł: