Które narodowości kupują najdroższe nieruchomości?

Ostatnie dane wskazują rosnące zainteresowanie Polaków nieruchomościami w Hiszpanii. Okazuje się jednak, że nie jesteśmy w czołówce klientów, którzy kupują najdroższe mieszkania.

Jak pokazują dane Markethub na zlecenie platformy nieruchomości Tripinvest największe transakcje są udziałem Niemców i Szwedów. 
Jak wynika z analiz Biura Maklerskiego Pekao, Polacy coraz chętniej spoglądają w kierunku hiszpańskich nieruchomości. Tylko w 1Q 2022 r. zrealizowanych zostało ponad 500 transakcji na tym rynku, natomiast w całym 2021 r. kupiono 1140 mieszkań. Z reguły jednak nie były to najdroższe nieruchomości. 
Według danych opracowanych przez Market Hub Research na zlecenie Vela Poland, właściciela platformy Tripinvest, wynika, że w 2021 roku najbardziej aktywni w Hiszpanii na rynku nieruchomości byli inwestorzy z Niemiec, którzy płacili średnio 2950 EUR za metr kwadratowy. Tuż za nimi są Szwedzi, którzy wydawali 2827 EUR za metr kwadratowy, podium zamykają Włochy z kwotą 2420 EUR. Na czwartym miejscu są inwestorzy z Wielkiej Brytanii, którzy wydawali 2118 EUR za metr kwadratowy i Belgii z kwotą 2112 EUR. Zaskoczeniem w zestawieniu jest Rumunia, która zajęła 8 miejsce. Inwestorzy z tego rynku kupowali nieruchomości w Hiszpanii za średnio 1597 EUR za metr kwadratowy.  
Obserwujemy globalne tendencje i zauważamy, że rynek nieruchomości w przyciąga coraz więcej narodowości. Wyniki badania mogą zaskoczyć rynek, jednak zauważamy, że to właśnie Rumunia staje się coraz to bardziej rynkiem pełnym inwestorów. Z naszych szacunków wynika, że najczęściej wybieranymi obszarami przez inwestorów z Rumunii są tereny przybrzeżne, szczególnie Castilla, Aragon, Rioja i Pais Vasco – mówi Michał Ćwierzyk, prezes zarządu Vela Poland. – Zdecydowanie inaczej wygląda to w przypadku inwestorów z Wielkiej Brytanii i Niemiec, gdzie dominują zakupy w centralnej części Hiszpanii. Sądzimy, że różnice te wynikają z przekonań inwestycyjnych, profil inwestora z Rumunii podobny jest do polskich inwestorów, którzy częściej szukają nieruchomości przybrzeżnych, w słonecznych, wypoczynkowych terenach Hiszpanii – dodaje Michał Ćwierzyk. 
Analizując oferty nieruchomości dostępne na platformie Tripinvest do powyższych danych, w cenie 6000 EUR/mkw można przykładowo kupić apartament w Benidorm o powierzchni 297 m2 w cenie 1.650.000,00 euro. Natomiast do 1000 EUR/mkw można nabyć nieruchomość w Murcji w cenie 90.000 euro za 112 m2.

Źródło

Skomentuj artykuł: