LNG na Słowację z planowanego terminalu pływającego FSRU w Gdańsku

W Bratysławie odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli zarządów Gaz-System i słowackiej spółki SPP oraz Petera Gerharta – Sekretarza Stanu Ministerstwa Gospodarki Republiki Słowacji. 

Omówiono nowe możliwości współpracy, która wzmocni bezpieczeństwo dostaw gazu obu państw i umożliwi Słowacji dostęp do dostaw LNG. Zwiększenie możliwości przesyłu gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i efektywne wykorzystanie istniejących połączeń transgranicznych to priorytety dla Gaz-System – operatora systemu przesyłowego gazu i operatora Terminalu LNG w Świnoujściu oraz spółki SPP – głównego dystrybutora gazu na Słowacji.

Podczas spotkania w Bratysławie strony omówiły nowe obszary współpracy związane przede
wszystkim z dostawami LNG na Słowację - w szczególności z planowanego do uruchomienia przez Gaz-System Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej.

Program FSRU wpisuje się w ramy europejskiej polityki zapewnienia stabilności rozwoju gospodarki poprzez możliwość sprowadzenia do Polski paliwa gazowego z nowych źródeł. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na dywersyfikację źródeł dostaw gazu w oparciu o LNG całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Słowacji. Transgraniczna współpraca w kierunku umożliwienia Słowacji oraz reszcie regionu dostępu do dostaw LNG ma dla spółki Gaz-System strategiczne znaczenie.

Firma ta prowadzi obecnie niewiążącą procedurę badania rynku w celu oceny zapotrzebowania na dodatkowe moce regazyfikacyjne terminalu FSRU w Gdańsku.

Skomentuj artykuł: