Lotnisko Chopina wdraża system antydronowy

Polskie Porty Lotnicze SA finalizują kolejny etap wdrożenia systemu wykrywającego aktywność bezzałogowych statków powietrznych na terenie Lotniska Chopina oraz w jego bezpośrednim otoczeniu. 

PPL od dawna sprawdzał możliwości rynkowe oraz prowadził rozmowy z krajowymi i zagranicznymi dostawcami takich rozwiązań. W wyniku przeprowadzonych analiz, PPL zaprosił do współpracy polską firmę Advanced Protection Systems SA. (APS), która oferuje zaawansowane i sprawdzone systemy antydronowe. Aktualnie APS dostarcza rozwiązania dla Sił Zbrojnych RP, w tym system o nazwie Sky Control (SKYctrl). Sky Control to obecnie jedyny system na świecie, który przeprowadza detekcję tzw. bezzałogowych statków powietrznych (BSP) jednocześnie za pomocą sensora radarowego 3D MIMO, akustycznego, wizyjnego i radiowego. Rozwiązanie umożliwia skuteczne wykrywanie i neutralizację wszystkich obiektów typu LSS (Low – Slow – Small), czyli dronów komercyjnych, profesjonalnych i przemysłowych. System Sky Control funkcjonuje całą dobę i w każdych warunkach pogodowych.  

- Rozwiązania antydronowe APS są łatwe w użyciu, montażu, czy demontażu. Zaawansowane oprogramowanie systemu umożliwia rozpoznanie, czy zbliżający się obiekt to samolot, ptak, czy dron. Oprogramowanie umożliwia też wprowadzenie drona na tzw. białą listę, czyli wykaz urządzeń, które mają zgodę na wykonywanie lotów w określonej strefie. Co ważne, system zaopatrzony jest w tzw. jammer, czyli urządzenie do neutralizacji bezzałogowego statku powietrznego. System APS będzie działał na Lotnisku Chopina już w czerwcu

wyjaśnia Anna Dermont, rzecznik PPL.

APS jest polską spółką z siedzibą w Gdyni i jest też aktualnie światowym liderem w obszarze technologii systemów antydronowych, a w szczególności wyspecjalizowanych radarów 3D MIMO do zastosowania w detekcji, śledzeniu i klasyfikacji BSP.  Dotychczas znalazły one odbiorców w Europie (Norwegia, Estonia, Finlandia, Czechy, Ukraina), na Bliskim Wschodzie (Arabia Saudyjska, ZEA) oraz w Azji (Korea Płd., Singapur, Indie). Odbiorcami są służby mundurowe, wojsko oraz zarządzający infrastrukturą krytyczną.  

Skomentuj artykuł: