Moskwa: Polska wspiera wszelkie przedsięwzięcia dla zaopatrzenia Ukrainy w surowce

Bezpieczeństwo energetyczne i obecna sytuacja geopolityczna były kluczowymi tematami podczas drugiego dnia ministerialnego spotkania Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Wydarzenie, z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, odbyło się w Paryżu. Minister Anna Moskwa zwróciła uwagę, że wzmocnienie współpracy państw członkowskich Międzynarodowej Agencji Energetycznej jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej, gdy stoimy w obliczu niesprowokowanej agresji Rosji na Ukrainę.

- Wiem, że Agencja współpracuje z Ukrainą i z zadowoleniem przyjmujemy kroki podjęte przez Radę Zarządzającą w celu potępienia rosyjskiej agresji i ograniczenia współpracy z tym krajem. Mam nadzieję, że to wsparcie dla Ukrainy przełoży się na konkretne działania prowadzące do pogłębienia naszej współpracy w bardziej formalny sposób i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w regionie. Polska deklaruje gotowość do aktywnego udziału w tym procesie - zaznaczyła.

Min. Anna Moskwa powitała m.in. Litwę jako 31. członka dołączającego do MAE w historycznym momencie, kiedy sytuacja na rynku energetycznym stawia niezwykłe wyzwania.

- Wysoko cenimy polsko-litewskie partnerstwo zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa energetycznego. Liczymy na dalszy rozwój współpracy w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, gospodarki wodorowej, fotowoltaiki, biogazu i biometanu - powiedziała.

Podczas rozmowy z ukraińskim wiceministrem energetyki szefowa resortu klimatu i środowiska zapewniła o polskiej solidarności z Ukrainą.

- Ostatnie tygodnie pokazały, że Unia Europejska może się zjednoczyć i przyjąć wspólny front dot. bezpieczeństwa energetycznego i niezależności od Rosji - zauważyła.

- Polska wspiera wszelkie przedsięwzięcia mające na celu zaopatrzenie Ukrainy w surowce. Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę

dodała.

- Zawieszenie Rosji z Agencji Energii Jądrowej to niezbędna odpowiedź na nieuzasadnioną agresję militarną na suwerenne i demokratyczne państwo, w tym ataki na ludność cywilną. Tylko jednomyślność w ramach OECD pozwoli na podjęcie odpowiednich działań - podkreśliła.

Skomentuj artykuł: