Nowe światło na kolei to mniejsze zużycie energii elektrycznej

Oświetlenie LED montowane na peronach, w przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych zwiększa komfort w obsłudze pasażerskiej oraz  bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Sieć kolejową oświetla już ponad 37 tys. LED-ów. Nowe światło na kolei to mniejsze zużycie energii elektrycznej i niższa emisja CO2. Działania PLK wpisują się w ideę Europejskiego Zielonego Ładu.

PKP PLK SA zainstalowały ponad 37 tys. punktów świetlnych w technologii LED na ponad 3 tys. obiektów - peronów, przejść podziemnych, kładek, przejazdów kolejowo-drogowych. Takie działanie zwiększa efektywność energetyczną.

W porównaniu do stosowanych wcześniej opraw rtęciowych lub sodowych oprawy LED w ujęciu rocznym pozwalają na uzyskanie oszczędności w zużyciu energii elektrycznej w wysokości ok. 7400 MWh, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną blisko 3000  gospodarstw domowych. Wymiana opraw oświetleniowych to także zysk dla środowiska – redukcja emisji CO2 o ponad 5300 ton rocznie. Dla porównania szacuje się, że 1 hektar sosnowego lasu wchłania rocznie 20 ton CO2.

- Montowane oświetlenia LED to jedno z działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej, realizowane przez PKP PLK. Wprowadzane rozwiązania to dobre zmiany dla środowiska – nowe oprawy to mniejsze zużycie energii i niższa emisja CO2. Dla podróżnych jasne oświetlenie zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa i komfort korzystania ze stacji i przystanków, dla Spółki przynosi oszczędność kosztów. Przy aktualnych cenach energii elektrycznej eksploatacja posiadanego oświetlenia LED-owego przekłada się na roczne oszczędności rzędu 5,5 mln zł

- mówi Piotr Majerczak, członek zarządu PKP PLK.  

W 2021 r. tylko w ramach prac utrzymaniowych wymieniono ponad 1000 szt. opraw, m.in. na stacjach i przystankach:  Warszawa Wschodnia, Warszawa Praga, Augustów, Poznań Wschód, Przeworsk, Lubliniec, Lewin Brzeski, Boguszów Gorce, Herby Stare i Stróże. 

Nowe źródła światła montowane są także dzięki inwestycjom realizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. W 2021 roku zamontowane zostały m.in. na trasach Działdowo - Olsztyn, Poznań - Szczecin, Malbork - Kwidzyn, Poznań - Kluczbork, Białystok - Czeremcha, Czechowice-Dziedzice - Zabrze. Z jasnego energooszczędnego oświetlenia od ub. roku korzystają  podróżni m.in. na peronach stacji i przystanków Warszawa Główna, Warszawa Targówek, Wrocław Szczepin. Na stacji Warszawa Gdańska LED-y zainstalowano na nowych kładkach. 

Źródło

Skomentuj artykuł: